szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dicsérően nyilatkozott az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) hétfőn a hét végi kirgizisztáni parlamenti választásokról, kijelentve, hogy a közép-ázsiai országban "az alapvető jogok tiszteletben tartásával bonyolították le a szavazást", konszolidálták a közép-ázsiai országban megindított "demokratikus folyamatot".

"A kirgizisztáni törvényhozási választás, amelyet többpárti és energikus kampány előzött meg, újabb lépést jelent a demokratikus folyamat konszolidációjában" - fogalmazott közleményében az EBESZ szavazást megfigyelő missziója. A még nem végleges - a szavazókörök adatainak 95 százalékos ismeretében közölt - eredmények szerint a pártok versenyében az ellenzéki nacionalistának minősített Ata-Zsurt tömörülés vezet valamelyest. A 29 indulóból öt párt is bejutott a törvényhozásba, de egyik sem szerzett elegendő mandátumot az önálló kormányalakításhoz.

Az Afganisztánhoz való közelsége miatt geostratégiai jelentőséggel bíró volt szovjetköztársaságban tavasszal véres forradalomban döntötték meg Kurmanbek Bakijev elnök hatalmát, és a fordulat után több száz halálos áldozatot követelő etnikai zavargások robbantak ki a többségi kirgizek és az ország üzbég származású kisebbsége között. Roza Otunbajeva ideiglenes elnök kezdeményezésére júniusban a kirgizek népszavazáson támogatták az elnöki rendszer felszámolását, és az ország politikai rendszerének átalakítását parlamenti demokráciává. Alig négy hónappal a referendum után Kirgizisztán a vasárnap megtartott választásokkal kísérletet tesz arra, hogy létrehozza ezt a parlamentáris rendszert - elsőként az Oroszország, Kína és Irán által közrefogott közép-ázsiai térségben, amelynek többi országát nagyhatalmú elnökök uralják.

Egyelőre nem világos, hogy a 120 tagú biskeki törvényhozásban mely pártok alakíthatnak majd koalíciót, miközben az elszegényedett ország hatalmas gazdasági kihívások előtt áll. Megfigyelők szerint elképzelhető, hogy az Ata-Zsurt az oroszbarát volt kormányfő, Feliksz Kulov vezette Ar-Namisz párttal, valamint Omurbek Babanov olajipari nagyvállalkozó Köztársaság pártjával közösen alakít kormányt. Ugyanakkor a Bakijev megdöntésében közvetlenül szerepet vállaló Kirgizisztáni Szociáldemokrata Párt és a volt házelnök, Omurbek Tekebajev által vezetett balközép Ata-Meken párt is sok szavazatot kapott. A biskeki választási bizottság közlése szerint a végeredmények két-három napon belül válhatnak ismertté.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Menekültek tízezrei térnek haza Kirgizisztánba a választások előtt

A dél-kirgizisztáni etnikai zavargások menekültjeinek tízezrei tértek haza az elmúlt hetekben a szomszédos Üzbegisztánból - mondták kirgiz tisztségviselők, leszögezve, hogy minden menekültnek biztosítani kívánják a hét végi népszavazáson való részvétel lehetőségét.

MTI Világ

Választási csalással vádolja az ellenzék a kirgiz kormányt

Csaknem az összes szavazat összeszámlálása alapján a vasárnapi népszavazáson a kirgizek 90,8 százaléka fogadta el az új alkotmányt a hivatalos eredmények szerint. A volt belügyminiszter választási csalással vádolja az átmeneti kormányt.

MTI Világ

Kirgizisztán 1,2 milliárd dolláros segélyt kér

A kirgiz ügyvezető kormány 1,2 milliárd dollárnyi újjáépítési segélyt kért kedden a nemzetközi közösségtől. Kirgizia gazdaságát tönkretették az elmúlt hónapok politikai és etnikai zavargásai.

toma Vélemény

Hogyan csináljunk Svájcból Szomáliát?

Egy puccs – az is meglehet, forradalom, hisz e fogalmat a politikusok mostanság olyannyira elszerették –, széthulló hadsereg és állami bürokrácia, no meg egy etnikai háború a láthatáron. Mindez másfél év forradalmian gyors hozadéka a Sztálin által létrehozott, Kazahsztán területéből kihasított Kirgizisztánban - a kirgizek valójában kazahok -, ahol sokáig semmi sem utalt az események elfajulására.

MTI Világ

Minszk nem adja ki a volt kirgiz elnököt

Nem talált jogi alapot a fehérorosz főügyészség arra, hogy kiadja Kirgizisztánnak a közép-ázsiai ország hatalmától megfosztott államfőjét, Kurmanbek Bakijevet - közölte szerdán Minszkben Hrihorij Vasziljevics főügyész.

MTI Világ

Rendőröket küldene Kirgíziába az EU

Az EU külügyminiszterei tárgyalásokat folytatnak arról, hogy nemzetközi rendőri erő kezdje meg a működését Kirgizisztánban - jelentette ki szerdán a kirgiz fővárosban Kimmo Kiljunen, az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ) parlamenti közgyűlésének közép-ázsiai megbízottja.

MTI Világ

Nyugodt, de feszült a helyzet a kirgizisztáni Osban

Nyugodt volt a helyzet vasárnap a dél-kirgizisztáni Osban, noha a helyzet továbbra is feszült, és ismét fellángolhat az erőszak a kirgiz és az üzbég lakosság között. Közben a kormány meghosszabbította a rendkívüli intézkedéseket az országrészben.