Chilei mentőakció: akárcsak egy valóságshow, egy óriási különbséggel
HVG-előfizetés digitálisan is!
Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!
Kimentették az első chilei bányászt
Sikerrel menekítették ki a több mint 600 méteres mélységben rekedt első chilei bányászt, aki szerda hajnalban érkezett a felszínre - jelentette a CNN amerikai hírtelevízió. A "történelmi" mentési akció helyi idő szerint nem sokkal kedd éjfél előtt vette kezdetét.
Gyűlik a tömeg a beomlott chilei bánya körül
Mintegy négyezer embert - többségében újságírókat - várnak kedd estére a beomlott észak-chilei bánya körül, ahol a 33 szerencsétlenül járt bányász kimentése a legújabb hírek alapján magyar idő szerint szerdán hajnali egy órakor kezdődik majd.
Így néz ki a chilei bányában a mentőkapszula megérkezése – videó
A felvételen a másodikként kimentett Mario Sepulveda felszínre hozatalának előkészületei láthatók a bányából nézve. A San Lorenzo műveletként emlegetett mentési akció akár két napig is eltarthat.
Mi vár a chilei bányászokra a szabadulás után?
Pszichológusok szerint komoly jellemváltozást lehet majd megfigyelni annál a 33 chilei bányásznál, akik többhetes föld alatti fogság után - ha minden jól megy - nemsokára ismét visszatérhetnek a külvilágba. A San José-i réz- és aranybányában augusztus 5-én bekövetkezett tárnaomlás után még nem is sejtették, mi vár rájuk, egyáltalán túlélik-e a szerencsétlenséget, arra pedig végképp nem számítottak, hogy az egész világ megismeri majd őket, és valóságos "sztárként", hősként tekint rájuk.
Kiszabadult a 33 chilei bányász – hírek percről percre
Felhozták a 70 napja mélyben rekedt chilei bányászokat: a szerda hajnalban kezdődött mentési munkálatok a korábban tervezett egy-két nappal szemben kevesebb mint 24 órát vettek igénybe. A bányászok kiszabadítása után csütörtök hajnalban hátra volt még annak a hat segítőnek a felszínre hozatala, akik lent segítettek a bányászok kimentésében. Reggelre ők is épségben kiszabadultak.
A bányász, aki kibékítheti Chilét és Bolíviát
Ritkán látni chilei elnököt bolíviai zászlóval a kezében, tekintettel arra a feszültségre, amely az 1879-1884-es salétromháború óta fennmaradt a két ország között. A "fehér aranyért" folyó küzdelem során Bolívia elvesztette tengeri kijáratát, és ezt azóta sem tudja megbocsátani szomszédjának.