szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Unió igazságügyi biztosa kemény szavakkal bírálta kedden a német és a francia kormányt. Szerinte "fel akarják vizezni" a stabilitási egyezményt.

A Die Welt internetes kiadásának nyilatkozó Viviane Reding rámutatott: 2004-ben és 2005-ben a fenti két tagállam volt az, amely megszegte az európai stabilitási egyezmény előírásait. Most pedig éppen ez a két állam akarja felvizezni a stabilitási paktumot.

Párizsban elfogadhatatlannak minősítették a bírálatot. "Egy Franciaországban már jól ismert európai biztos úgy látszik, eltökélte magát országunk üldözésére, kiterjesztve ezt Németországra is ... Teljességgel elfogadhatatlanok a szavak, amelyeket ez a biztos használ a francia-német javaslat ócsárlásakor, s a hangnem ugyanolyan sértő, mint amit ez a biztos használt Franciaország ellen a romák körül kialakult vitában, amelyet ő maga szított - mondta egy felsőházi vitában Pierre Lellouche Európa-ügyi miniszter.

A német kancellár és a francia elnök a hét második felében esedékes EU-csúcstalálkozón akar harcot indítani a Lisszaboni szerződés módosításáért. Véleményük szerint ugyanis csak így lehetne hatékonyan kivédeni az euróval kapcsolatos jövőbeni válságokat. Számos tagállam azonban ellenzi a költségvetési deficitre vonatkozó határokat notóriusan túllépőket sújtó legfőbb büntetést, a szavazati jog megvonását. Márpedig Berlin és Párizs tervének éppen ez a központi eleme.

Angela Merkel azzal az ígérettel kívánja megnyerni álláspontja támogatásához a többi uniós tagállamot, hogy a szerződés új záradéka igen rövid és velős lenne ("legföljebb két sor"), és annak elfogadására az amúgy is esedékes szerződésmódosításkor (például Horvátország EU-csatlakozása alkalmával) kerülne sor. Redingnek ez sem tetszik. Mint fogalmazott, "új szerződésekről szóló lázálmokkal dobálózni abszolút felelőtlen dolog. Vajon Berlin és Párizs nem értette meg, hogy tíz évre volt szükségünk a Lisszaboni szerződés megszövegezéséhez? Ez a szerződés kellő számú elemet tartalmaz óvintézkedések foganatosításához is."

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Prága másokkal együtt ellenzi a Lisszaboni Szerződés jelentős módosítását

Az Európai Unió alapszerződésének megváltoztatása olyan hiba lenne, amely akár a közösség szétszakadásához is vezethet - hangoztatta hétfőn Karel Schwarzenberg cseh külügyminiszter azzal a német-francia javaslattal kapcsolatban, amely szigorúbban büntetné a pénzügyi szabályokat megszegő tagállamokat.

hvg.hu Világ

Merkel pálfordulása és a multikulti bukása

Fellángolt a bevándorlással kapcsolatos vita Németországban, ahol Angela Merkel szerint megbukott a multikulturális modell. A focivébé alatt a kancellár még büszkén állította, a soknemzetiségű német válogatott összeállítása arról is árulkodik, hogy sok minden megváltozott az országban. A vita leginkább a 2,5 milliós németországi török kisebbséget érintheti.