szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Duna térségének fejlesztése, az ezzel kapcsolatos nemzeti politikai lépések összehangolása, a területi, gazdasági és kulturális kohézió megteremtése a témája annak a csúcstalálkozónak, amely Orbán Viktor részvételével vette kezdetét hétfőn Bukarestben.

A Duna-csúcs házigazdája, Traian Basescu román államfő és Emil Boc miniszterelnök egyaránt köszönti a találkozón részt vevő tizennégy ország  delegációit, üdvözlő beszédet mond José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is.  A nap folyamán kétszer tartanak teljes ülést, a házigazdák közben hivatalos ebéden látják vendégül a részvevőket.

A magyar miniszterelnök nem csupán az egyik Duna menti ország képviseletében van jelen a csúcstalálkozón, hanem kiemelkedő szerep vár rá: Magyarország a jövő év első felében tölti be az Európai Unió soros elnöki tisztségét, és a Duna-stratégia megvalósításának legfontosabb része éppen erre az időszakra esik. Orbán Viktor ebben a minőségében tart közös sajtóértekezletet délután, a csúcstalálkozó befejeztével román kollégájával, Emil Boc-kal. A találkozón elfogadják a Duna-stratégiával kapcsolatos "Bukaresti nyilatkozatot".

Ausztria, Bosznia-Hercegovina,  Bulgária, Csehország,  Horvátország, Magyarország, Moldova, Montenegró, Németország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Szlovénia és Ukrajna vezető politikusai készülnek felvázolni országaik álláspontját. Miniszterelnöki szinten képviselteti magát Bulgária, Horvátország, Moldova, miniszterelnök-helyettesét küldte Bukarestbe Csehország, Szerbia, Szlovákia, külügyminiszter képviseli Ausztriát, a többi országból különböző tárcák vezetői érkeztek, jelen vannak a Duna-stratégiában érdekelt német tartományok vezetőt is. Lengyelország megfigyelőként vesz részt az eseményen.
 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Kocsis Györgyi Világ

Mi lesz az EU Duna-stratégiájával?

Első lesz az egyenlők között a Duna-stratégia kidolgozásában az Európai Bizottság, amelynek tiszte, hogy a részt vevő tagállamok szerteágazó javaslatait végrehajtható cselekvési tervvé formálja. A kényes feladatról Johannes Hahnt, a brüsszeli testület regionális politikáért felelős új osztrák tagját kérdeztük.

hvg.hu Világ

Spanyol-belga-magyar javaslatok az EU-elnökséghez

Európának egy új, hatékony, hosszú távú politikai és gazdasági stratégiára van szüksége; a versenyképességi kihívások, a pénzügyi és gazdasági világválság és az EU hosszabb ideje fennálló belső ellentmondásai mind ezt követelik – hangsúlyozzák azok a tanulmányok, amelyek a GKI Gazdaságkutató Zrt. és a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) együttműködésében megjelenő könyvsorozat kedden bemutatott legújabb tanulmánykötetében olvashatók.

hvg.hu Világ

Martonyi: "addig fogom csinálni, amíg élvezem a kormányfő bizalmát"

Elégedett a magyar diplomácia első hónapjával Martonyi János, aki a pozsonyi kormányváltásban jó lehetőséget lát a magyar–szlovák viszony javítására is – derül ki a külügyminiszter Népszabadságnak adott interjújából. Cáfolta, hogy a magyar EU-elnökség levezénylése után, azaz két éven belül távozna pozíciójából.

MTI Világ

Duna-csúcs: Magyarország vállalná a "zászlóshajó-projekt" vezetését

Magyarország szívesen vállalná - más országokkal közösen - a határokon átnyúló közlekedési infrastruktúra és tömegközlekedés fejlesztésének, a Duna-stratégia "zászlóshajó-projektjének" vezetését - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök Budapesten, az EU Duna-régió stratégiája című konferencián. A tanácskozáson a folyóhoz kötődő szállítási, környezetvédelmi lehetőségekről és a finanszírozási nehézségekről esett szó.

hvg.hu Világ

Év végéig elkészülhet a Duna-stratégia

Határozatban szólította fel csütörtökön az Európai Parlament (EP) az EU legfőbb végrehajtó testületét, az Európai Bizottságot arra, hogy legkésőbb ez év végéig terjessze elő az unió Duna-stratégiájának tervét.

hvg.hu Világ

Februárban Duna-csúcs Budapesten

Februárban Duna-csúcsot tartanak Magyarországon - jelentette be szerdán Balázs Péter külügyminiszter a 2011-es magyar uniós elnökséget előkészítő EU-elnökségi munkacsoport ülése után.