szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína, Oroszország és India hétfőn felszólította Iránt, hogy bizonyítsa nukleáris programja békés jellegét és térjen vissza a tárgyalóasztalhoz - derül ki abból a közös közleményből, amit a három ország külügyminiszterének a közép-kínai Vuhan városában tartott kétnapos tanácskozásáról adtak ki.

Jang Csie-cse kínai, S.M. Krisna indiai és Szergej Lavrov orosz külügyminiszter elismeri Irán jogát a nukleáris energia békés használatára, de úgy vélik: Teheránnak ezzel egy időben meg kell győznie a nemzetközi közösséget programjának békés voltáról.

A három miniszter a nukleáris fegyverek elterjedésének megakadályozásáról, a globális pénzügyi szerkezetről és a klímaváltozás aktuális kérdéseiről is eszmét cserélt. Kiálltak az ENSZ nemzetközi ügyekben játszott központi szerepének fenntartása mellett, miközben egyetértettek a világszervezet reformjának szükségességével is.

A felek a többpólusú, egyenlőségen és demokrácián alapuló nemzetközi rend kialakulását szorgalmazták és a kapcsolatok szorosabbra fűzését a BRIC-országok (Brazília, Oroszország, India és Kína), valamint az ázsiai és csendes-óceáni térség biztonsági, gazdasági együttműködést elősegítő szervezetei között. Hangsúlyozzák, hogy a nemzetközi és térségi kérdésekben kialakítani tervezett összehangolt fellépésük egyetlen más ország ellen sem irányul.

A találkozó végén kiadott közös közlemény szerint a kínai és az orosz miniszter elismerését fejezte ki a nemzetközi ügyekben játszott indiai szerep kapcsán és üdvözölték India beválasztását az ENSZ Biztonsági Tanácsába. Ugyanakkor a Times of India című lap kiemeli, hogy Kína eddig az egyetlen az öt - vétójoggal rendelkező - ENSZ BT tagállam közül, amely nem biztosította Indiát támogatásáról az állandó tagságra.

A három külügyminiszter kiállt a nemzetközi pénzügyi rendszer reformja mellett és szót emelt a kereskedelmi protekcionizmus ellen. Mint a kínai külügyminisztérium honlapján nyilvánosságra hozott közleményből kiderül, úgy vélik: a gazdasági felépülés folyamata még mindig gyenge és nem kiegyensúlyozott. Konkrétan az energetika és a csúcstechnológia ágazataiban állapodtak meg szorosabb együttműködésről. Kína és India a közös nyilatkozatban támogatta Oroszország 2011-re tervezett tagságát  a Kereskedelmi Világszervezetben (WTO).

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Hírszerző/FH Világ

Nagy hatótávolsúgú rakétát tesztel Irán

Próbára kész több, saját fejlesztésű iráni rakéta, köztük a földi indítású S-300-as - mondta szerdán a hadsereg egyik tábornoka az IRNA hivatalos iráni hírügynökségnek adott interjújában. Az S-300-as eredetileg orosz rakéta volt, Dmitrij Medvegyev orosz államfő azonban szeptemberben rendeletben tiltotta meg az alkatrész utánpótlás és más fegyverek szállítását Iránnak.

Hírszerző/FH Világ

Irán össze-vissza kapkod atomprogram-ügyben

Irán hivatalos időpontokat javasolt az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének, amikor tárgyalna a nagyhatalmakkal nukleáris programjáról - közölte kedden az amerikai külügyminisztérium. Ezek után szerdán Ahmadinedzsád elnök azt közölte, mégsem tárgyalnak.

MTI Világ

"Irán és Szaúd-Arábia tagsága egyszerűen vicc"

Irán más ázsiai országok mögött messze lemaradva nem került be szerdán annak az új ügynökségnek a vezető testületébe, amelyet az ENSZ hozott létre a nők helyzetének javítása érdekében.