szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az orosz-párti hírében álló Viktor Janukovics ukrán államfő távolságot tart Moszkvától - derül ki az elnökkel pénteken készített interjúból. A beszélgetésben Janukovics főként az Ukrajnát elkerülő Déli Áramlat elnevezésű gázvezeték építése miatt kritizálta Oroszországot.

Az államfő, aki februári megválasztása után látványos közeledést ígért Moszkva felé, barátságtalannak minősítette a Déli Áramlat projektet. A gázvezeték a tervek szerint Oroszországból a Fekete-tengeren át Bulgáriába, Görögországba, Olaszországba, Szerbiába, Magyarországra, Szlovéniába és Ausztriába szállít majd gázt.

"A valóságban megmutatták nekünk, hogy partnereink megvannak nélkülünk. Azt gondolom, hogy ez nem jó dolog, és a partnerek között nem így kellene viselkedniük" - jelentette ki Janukovics. "Már kifejtettem ezt a álláspontomat az orosz és az európai uniós partnereinknek" - tette hozzá. "Nem kellene Ukrajnát, mint partnert kirekeszteni" - mondta arra utalva, hogy az Európába irányuló orosz gázexport 80 százaléka Ukrajnán halad keresztül.

Janukovics úgy véli, hogy a Déli Áramlat terve elődje, Viktor Juscsenko elnöksége alatt volt jól megindokolható, mert abban az időszakban sokszor elfajult a gázvita Oroszország és Ukrajna között, ami az európai energiaellátásra is hatással volt. "Igazuk volt, hogy tervezni kezdtek, mert Ukrajna félelmet keltett Oroszországban és Európában is. De ezek az idők már elmúltak" - mondta az ukrán államfő.

Kijev úgy becsüli, hogy az Északi és a Déli Áramlat megépítése körülbelül a felére csökkentené az ország területén áthaladó gáz mennyiségét. Ezért Janukovics arra szólította fel az európai és az orosz illetékeseket, hogy a Déli Áramlat helyett fektessenek be inkább az ukrán gázvezetékek kibővítésébe. Moszkva elzárkózik ettől, és inkább részesedéshez szeretne jutni az ukrán gázvezeték-rendszerben, hogy biztonságosabbá tegye az európai szállításokat. Ezért arra szólította fel Ukrajnát, hogy hozzanak létre egy, a gázvezetékeket ellenőrző közös vállalatot.

Ukrajna ugyanakkor inkább egy hármas együttműködést preferálna. "Nem akarunk harcolni külön-külön sem Európával, sem Oroszországgal" - mondta Janukovics. "Úgy tűnik számomra, hogy az Európai Unió, Oroszország és az Egyesült Államok közti kapcsolatok állása biztonságot nyújt Ukrajnának" - tette hozzá. Az elnök ragaszkodik Kijev európai ambícióihoz, ezért hangsúlyozta, hogy Brüsszellel egyenrangú felek közötti viszony kialakítására kell törekedni. "Nem akarunk megalázó helyzetbe kerülni és a kezünket tördelni. Partnerekként szeretnénk együttműködni"- fejtette ki az álláspontját Janukovics.

A politikus, akit az ellenzék "hazaárulással" vádol, amiért a gázárakra vonatkozó engedményért cserébe újabb 25 évre engedélyezte az orosz flotta állomásozását Ukrajna fekete-tengeri partjánál, kifejtette, hogy a Moszkvához való közeledésnek is vannak határai. "Ukrajna egy független ország, amely mindig megvédi a nemzeti érdekeit. Bárki is legyen hatalmon, nem engedjük meg, hogy nyomást gyakoroljon, vagy erővel hasson ránk. Mindig vigyáznunk kell" - mondta.

A gyakran a sajtószabadság megnyirbálásával gyanúsított Janukovics hivatala az interjú előtti utolsó percben megtiltotta az újságíróknak, hogy fényképet vagy videót készítsenek. Ennek ellenére ez elnök kijelentette: "Írják meg az igazságot, és minden rendben lesz".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Moszkva-Kijev: fordulatot hozott Janukovics látogatása

Dmitrij Medvegyev orosz és Viktor Janukovics ukrán államfő moszkvai tárgyalása pénteken minden jel szerint fordulatot jelent a két ország kapcsolataiban: Janukovics szinte minden vitatott kérdés megoldását kilátásba helyezte a megbeszélés után tartott sajtóértekezleten, bár a gázárak kérdése nem került napirendre.