Brüsszelben úgy vélik, hogy a bakui nyilatkozat aláírásával a régóta dédelgetett gázvezetékterv egy lépéssel közelebb kerül a megvalósításhoz. "Még nem arattunk ugyan végső győzelmet, de legalább megnyertük az első csatát" - idézett szerdán a német gazdasági és pénzügyi napilap egy uniós diplomatát. A Nabucco bevallott célja, hogy függetlenítse Európát az orosz földgáztól. Az elképzelés értelmében a Kaszpi-tenger térségéből jutna el a csővezetéken át közép-ázsiai földgáz az öreg kontinensre. A hangzatos elképzelés azonban mind ez ideig csupán álom volt, mert az európaiaknak nem sikerült egyetlen közép-ázsiai országban sem nyersanyagot biztosítani a 7,9 milliárd euróért megépítendő, 3.300 kilométer hosszú csővezetékhez.
Az Európai Unió hét tagállamában az orosz Gazprom óriáskonszern monopolhelyzetben van a gázellátás terén. Négy tagország az orosz cégtől vásárolja földgázszükségletének kétharmadát, ez pedig lehetővé teszi az oroszoknak, hogy magas árakat diktáljanak a hosszú távra szóló szerződésekben. Magyarországon például a fogyasztók kétszer annyit fizetnek egy köbméter gázért, mint a németek, holott a kelet-közép-európai országban az átlagjövedelem jóval a németországi alatt van - írta a Handelsblatt.
A német földgázpiacon az orosz gáz részesedése 44 százalék körül van, a tendencia emelkedést mutat. A nyugat-európai (holland, norvég, brit) földgázmezők ugyanis kimerülőben vannak. Ezért is vetik pillantásukat az európaiak egyre gyakrabban a Kaszpi-tenger vidékére. Az ott fölfedezett, de még föl nem tárt Sah Deniz II gázmező évente legalább 14-16 milliárd köbméter földgáz kitermelését tenné lehetővé. Ez a mennyiség elegendő volna a Nabucco csővezeték üzembe helyezéséhez. Mivel azonban a Nabucco évi kapacitását 31 milliárd köbméterre tervezik, idővel további gázszállítókra lesz szükség a vezeték kihasználása érdekében. Az Európai Unió illetékesei Türkmenisztánra és Irakra tekintenek, José Manuel Barroso bizottsági elnök ezen a héten mind a két országot fölkeresi.
-
2011.01.12 - 10:05
-
2011.01.12 - 10:05
-
2 perc
Barroso bakui látogatása előrelépést hozhat a Nabucco-tervben
Az Európai Bizottság elnöke és energiaügyi biztosa csütörtökön Azerbajdzsánba látogat, hogy közös nyilatkozatot írjon alá a helyi elnökkel egy Európába vezető földgázvezeték megvalósításáról - írta a Handelsblatt, a Nabucco szempontjából áttörésként értékelve a lépést.

„Már a levelibékára is leszavaznának az emberek, ha az kellene a Fidesz leváltásához” – ilyen volt Magyar Péter országjárásának első napja
Rekordméretűre duzzasztaná Brüsszel az uniós költségvetést, de jogállamiság nélkül nem adna EU-pénzt – bemutatták a hétéves tervet
Példátlan döntésre készülhet Trump: elmozdítaná a Fed elnökét
Zelenszkij személyes felügyelete alatt vizsgálják ki az ukránok Sebestyén József halálának körülményeit
Önazonossági törvény: megvan az első település, amely rendeletet hozott
Videón a hatalmas tűz, lángba borult a Tomorrowland fesztivál nagyszínpada
Karácsony Gergely: Nemsokára Anonymus Antal is jelentkezik majd egy összevágott hangfelvétellel
Végleg hazarendelték a budapesti lengyel nagykövetet
Pottyondy Edina: Hszi Csin-ping börtönbe veti az oligarcháit, Putyin kihajítja őket egy ablakon, Magyarországon meg elkezdték fapadosra kényszeríteni őket
Papp Réka Kinga: Orbán mérhetetlenül gyáva
Exkluzív Reuters-jelentés: Putyint nem érdekli Trump, újabb részeket akar kihasítani Ukrajnából
Az orosz elnök úgy véli, hogy országa gazdasága és hadserege elég erős ahhoz, hogy bármilyen további nyugati intézkedésnek ellenálljon.