szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kinyitott a legtöbb bank, sok állami hivatalnok vasárnap ismét munkába állt, több gyár is újra megkezdte a termelést - többek között a Suzuki, az Akzo Nobel, a Heineken -, normalizálódik a helyzet a közlekedésben, és az üzletekben is egyre több az áru.

Az ellenzéki csoportok pozitívnak minősítették a hatalom képviselőivel az ország jövőjéről a hét végén megkezdett tárgyalásaikat, amelyek hétfőn is folytatódtak. Kinyitott a legtöbb bank, sok állami hivatalnok vasárnap ismét munkába állt, több gyár is újra megkezdte a termelést - többek között a Suzuki, az Akzo Nobel, a Heineken -, normalizálódik a helyzet a közlekedésben, és az üzletekben is egyre több az áru. A kairói tőzsde várhatóan csak vasárnap nyit ki, a londoni értéktőzsdén jegyzett egyiptomi részvények árfolyama viszont pozitív tartományban volt hétfőn délelőtt, és csökken az egyiptomi adósságtörlesztési kockázat biztosítási ügyleteinek árazása is.

A két hete tartó kairói tiltakozásban részt vevők kedden sem voltak hajlandók elhagyni a városközpontban lévő Tahrír teret. Több ezer ember töltötte a téren az éjszakát, s a jelenlévők megmotozták a térre frissen érkezőket, nehogy bajkeverők vegyülhessenek közéjük. Az egyiptomi kormány ígéretet tett rá, hogy vizsgálatot indít a hivatali korrupció ügyében. Ennek részeként kedden kihallgatják Zohair Garana volt idegenforgalmi minisztert, valamint a lakásügyi és a kereskedelmi tárca korábbi vezetőjét. A MENA hírügynökség jelentése szerint az egyiptomi főügyész megtiltotta Habíb el-Adli korábbi belügyminiszternek, hogy elhagyja az országot, és zároltatta a bankszámláját.

Az egyiptomi font egyelőre hat éves mélyponton van a dollárhoz képest, de az árfolyamcsökkenés nem volt olyan mértékű, mint amire a kereskedők számítottak, és a várakozásokkal ellentétben alig vontak ki pénzt a bankrendszerből. Nagy erőpróba lehet viszont, hogy milyen fogadtatásra talál a központi bank 15 milliárd egyiptomi font, hozzávetőleg 2,5 milliárd dollár értékű hétfői kötvénykibocsátása.

A hírügynökség jelentések kiemelik, hogy az egyiptomiak többsége szeretné, ha az élet minél előbb visszatérne a normális kerékvágásba, és ismét munkába állhatnának. Sokan aggódnak a zavargásoknak a belpolitikai stabilitást, a gazdaságot, nem utolsó sorban az idegenforgalmat érintő hátrányos hatásai miatt.

Erre utal, hogy sok európai turista elpártol Egyiptomtól, és inkább a Karib-tenger térségét, Malajziát, Thaiföldet, vagy a Kanári-szigeteket választja. Törökországban is az az általános vélemény, hogy az egyiptomi és a tunéziai bizonytalanság elhúzódása kedvezhet a török gazdaságnak, elsősorban az idegenforgalomban és a textiliparban.

Az egyiptomi eseményekről percről percre tudósításunkat itt követheti!

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!