Lemondott a bolgár nemzetbiztonsági ügynökség főnöke

Cvetlin Jovcsev, a bolgár nemzetbiztonsági ügynökség vezetője szerdán benyújtotta lemondását, amelyet azzal indokolt, hogy megrendült a kormányfő iránta való bizalma.

  • MTI MTI
Lemondott a bolgár nemzetbiztonsági ügynökség főnöke

Jovcsev 2009 óta állt az ügynökség élén, amely a bolgár vezetői körök szintjén folyó szervezett bűnözés, korrupció ellen küzdő intézmények erőfeszítéseinek összehangolásával is foglalkozik. A szófiai média szerint a lemondás hátterében a közelmúltban kipattant lehallgatási botrány áll. A kormány több tagját, sőt, magát Bojko Boriszov miniszterelnököt is lehallgatták.

A Galerija című szófiai lap januárban publikált a beszélgetésekből, amelyeket többek között Vanjo Tanov, a vámszolgálat vezetője, Szimeon Gyankov pénzügyminiszter és a miniszterelnök folytatott. A kormány szerint a felvételek manipuláltak voltak, de Boriszov elismerte, hogy a korrupció elleni harc érdekében a nyomozó szervek olykor a kormánytagok telefonbeszélgetéseinek lehallgatásához folyamodnak.

Tavaly 16 ezer lehallgatást regisztráltak, háromszor többet, mint 2008-ban. Ezeknek a beszélgetéseknek közel 12 százalékát használták fel bizonyítékként a nyomozati eljárások során. A Galerija szerkesztősége előtt a múlt héten ismeretlenek pokolgépet robbantottak, amely anyagi károkat okozott. A főszerkesztő szerint a merénylet célja a megfélemlítés volt.

 

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.