szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A közép-európai régió országai közötti gazdasági, közlekedési, energetikai, környezetvédelmi és kulturális kapcsolatokat erősítő Duna-stratégia támogatását rögzítő állásfoglalást szavazott meg strasbourgi plenáris ülésén csütörtökön az Európai Parlament.

A határozat egyik kezdeményezője Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő, aki a voksolás után közleményében hangsúlyozta, hogy a "Duna-stratégia a jövő stratégiája".

A témáról a hét elején lefolytatott vitában Tabajdi Csaba (MSZP) azt emelte ki, hogy a program együttműködésre készteti a Duna menti országokat, amelyek között a kooperáció eddig esetenként hiányzott.

Deutsch Tamás a vitában hangsúlyozta, hogy a stratégia jelentősége összeurópai szempontból is kiemelkedő, hiszen 14 európai országot és 115 millió embert érint közvetlenül. Ugyanakkor az egyre gyarapodó kihívások eredményes kezeléséhez szerinte elengedhetetlen a makroregionális együttműködés.

"A pénzügyi, gazdasági és társadalmi válság fokozottan sújtotta a Duna-régió országait. A stratégia alapvető célkitűzése a régió gazdaságának talpra állítása, a válságból való kilábalás elősegítése, különös tekintettel a foglalkoztatás előmozdítására" – hívta fel a figyelmet.

Üdvözölte egyúttal a soros magyar EU-elnökség Duna-stratégiával kapcsolatos két alapelvét, melyek szerint a Duna-régiónak egyszerre kell fejlődnie, gyarapodnia és egyben élhetőnek lennie.

Deutsch Tamás elmondta: a parlament fontos szempontokat tett hozzá a stratégiához, elsősorban a környezetvédelmi megfontolások terén tovább gazdagította. Hozzátette, hogy mind az európai bizottsági javaslatban, mind a most megszavazott EP-véleményben jól kivehetően helyet kaptak a magyar szempontból kiemelten fontos célkitűzések is.

Tabajdi Csaba (MSZP) a stratégiát üdvözölve arra is rámutatott, hogy a prioritásként meghatározott 11 célkitűzés túlságosan elaprózottá teszi a stratégiát. "Azt javaslom, hogy a stratégia 2-3 kulcsfontosságú területre koncentráljon, ahol valódi érdekközösség hozható létre a részt vevő országok között" - hangsúlyozta felszólalásában.

A szocialista delegációvezető kifejtette azt is: továbbra sem világos, hogy miként hangolhatóak össze a Duna Stratégiában rögzített és egymással esetenként ellentétes célkitűzések. "A vízminőség és a környezet állapotának fenntartása, a hajózhatóság javítása, a folyó energetikai hasznosítása, vagy az ökoturizmus ösztönzése mind fontos célkitűzések, de a stratégiában részes országok eltérő mértékben érdekeltek ezek érvényesítésében" – fogalmazott.

Úgy vélte, a magyar uniós elnökségnek és az Európai Bizottságnak "intenzív egyeztetéseket kell kezdeniük, ha 2011 júniusában sikeresen le kívánjuk zárni a stratégiát".

Az Európai Bizottság decemberben tett konkrét javaslatokat a magyar EU-elnökség prioritásai között is előkelő helyen található Duna-stratégia elindítására. Az EP-vitában Johannes Hahn regionális fejlesztéspolitikai biztos elmondta, hogy a bizottsági elképzelések közé tartozik a dunai makrorégió közlekedési és energiahálózati fenntartható fejlesztése, a mobilitás növelése, a környezet- és vízvédelem, a társadalmi és gazdaságfejlesztés, a rendelkezésre álló források közös, hatékonyabb felhasználása. Kiemelten fontosnak nevezte, hogy az együttműködésbe a helyi hatóságok, a civil szervezetek és a gazdasági élet tagjai is bekapcsolódjanak.

A programról várhatóan a magyar EU-elnöki félév végén születik közös állásfoglalás az uniós tagországok részéről.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Lukács Andrea Kult

BKV helyett belvárosi légi tömegközlekedés?

Az emberek képesek kreatív energiákat megmozgatni, ha saját mozgásterükről van szó – derül ki a Budapesti Városvédő Egyesült Város az autón túl című kiállításából. A döntéshozók azonban képtelenek rácsatlakozni a társadalom igényeire. Két fiatal tervezővel és Bojár Iván Andrással, a Szeretem Budapestet Mozgalom elnökével néztük meg a kiállítást.

MTI Itthon

Navracsics: a németek támogatnak minket

A német partnerek egyértelműen támogatásukról biztosították pénteki berlini tárgyalásain Navracsics Tibor magyar miniszterelnök-helyettest, közigazgatási és igazságügyi minisztert a magyar EU-elnökség kiemelt témájának számító horvát EU-csatlakozás elősegítésében, a Duna-stratégiában és a romastratégia sikerre vitelében.

MTI Világ

Orbán a Duna-csúcson: jön a Bukaresti nyilatkozat

A Duna térségének fejlesztése, az ezzel kapcsolatos nemzeti politikai lépések összehangolása, a területi, gazdasági és kulturális kohézió megteremtése a témája annak a csúcstalálkozónak, amely Orbán Viktor részvételével vette kezdetét hétfőn Bukarestben.

Folk György / Brüsszel Világ

Duna-stratégia: nincs válasz a kulcskérdésre

Az Európai Bizottság közzétette a Duna-stratégiára vonatkozó javaslatát, amely több száz tagállami javaslatot szintetizál. Arra viszont továbbra sincs érdemi válasz, hogyan egyeztethető össze a folyó megóvása és a teheráru-szállítás volumenének növelése.

MTI Világ

Barsiné: az EU új dimenziót nyit a Duna-stratégiájával

A makrorégiók, köztük a Duna menti térség, és azok stratégiájának létrehozásával az Európai Unió új dimenziót nyit meg a regionális együttműködésben, egyúttal pedig értéktöbbletet teremt - hangoztatta hétfőn este Berlinben tartott előadásában Barsiné Pataky Etelka.