szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A hatalom határai címmel közölt kommentárt keddi számában a magyar médiatörvény módosításáról a Neue Zürcher Zeitung.

Néhány nappal ezelőtt még öntudatosan jelentette ki Orbán Viktor, hogy sikerült visszaverni a külföldi kritikát és elhárítani minden, a magyar nép ellen intézett támadást - írta a tekintélyes svájci napilap szerkesztő munkatársa, Cyrill Stieger. A valóság azonban - folytatódott a cikk - kicsit máshogy néz ki. Felidézte, hogy a kormánynak módosítania kell a vitatott médiatörvény négy rendelkezését, mert ezek összeegyeztethetetlenek az európai uniós joggal. Változatlan marad mindenesetre "a Fidesz-uralta Médiatanács széleskörű hatalma" - tette hozzá. A szerző úgy látja, a kormánypártnak így továbbra is meglesz a lehetősége, hogy a "nem kedvelt" újságírók ellen fellépjen. Hogy valóban sor kerül-e politikailag motivált cenzúrázó beavatkozásokra, az attól függ, hogyan alkalmazzák a törvényt - írta.

Azok a bírálók, akik "hónapok óta a demokrácia végét festik a falra", azt mondják, az EU csak formális lépéseket tett és hogy Orbán diadalmaskodott. Ennek azonban épp az ellenkezője a helyzet. Az önkényeskedésre hajló kormányfőt most először szembesítették hatalma korlátaival - vélekedett Stieger.

Még figyelemre méltóbb, mint a brüsszeli verdikt, hogy az Alkotmánybíróság megsemmisített egy, a Fidesz által elfogadott törvényt - írta, a kormánytisztviselők indoklás nélküli elbocsátásáról szóló rendelkezés megsemmisítésére utalva. "Ez volt az első alkalom Orbán hivatalba lépése óta, hogy a sok kommentátor véleménye szerint a fideszesek által uralt testület hatályon kívül helyezett egy törvényt" - fogalmazott. [Az Alkotmánybíróság korábban a 98 százalékos különadóról szóló törvényt is alkotmányellenesnek minősítette - a szerk.]

Magyarország egyik alapvető baján a médiatörvény kikényszerített kiigazítása is alig segít valamit. A Fidesz és a szocialisták sok éve engesztelhetetlen és kíméletlen harcot folytatnak egymással. Követőik sokszor ijesztően gyűlölködő és primitív retorikával támadják egymást. Magyarországon a politikai szótárból a jelek szerint hiányzik a "kompromisszum" szó. Éppen mert túlnyomó többséggel rendelkezik, a Fidesz megengedhetné magának a politikai nagyvonalúságot. A párt és a nemzet érdekeinek egyenlősítése egymással nem viszi előbbre Magyarországot - írta a Neue Zürcher Zeitung.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Itthon

„A médiatörvény már nem csak Magyarországról szól”

Schiffer András, az LMP frakcióvezetője úgy nyilatkozott az InfoRádió Aréna című műsorénak, hogy vannak veszélyei a párt keddi parlamenti kivonulásának, de a társadalmi konszenzus kellene, hogy számítson, nem a matematikai többség.

MTI Világ

Orbánról ír az International Herald Tribune

Az IHT, a The New York Times amerikai napilap Párizsban megjelenő európai kiadása szerint az a kérdés még nyitott, hogy elég lesz-e a kritikák elhallgattatására a médiatörvény módosítása.