szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A katonai beavatkozáshoz "egy politikai irányító testület" létrehozását ajánlotta külügyminiszteri szinten Franciaország a Líbia elleni nemzetközi koalíció tagjainak.

A francia diplomácia vezetője, Alain Juppé a nemzetgyűlésben tartott beszédében bejelentette: "A köztársasági elnök kezdeményezésére javasoltam brit kollegáinknak, akik egyetértenek ezzel, hogy hozzunk létre a hadművelethez egy politikai irányító testületet, amelyben a beavatkozó államok, valamint az Arab Liga külügyminiszterei foglalnak majd helyet".
   
Juppé elmondta, hogy a testület "a következő napokban" Brüsszelben, Londonban vagy Párizsban fog összeülni és rendszeresen megismétli majd a találkozókat, hogy jelezze: "létezik politikai irányítás". Hozzátette, hogy ez a vezetés "használni fogja a NATO beavatkozási és tervezési képességeit". Franciaország az arab országok ellenérzéseire hivatkozva eddig nem támogatta a NATO-részvételt a líbiai intervencióban, s a katonai parancsnokság problémáját Juppé ezúttal sem tisztázta. 
   
"Számunkra ez a hadművelet mindenekelőtt a világszervezet hadművelete, amelyet olyan  ENSZ-tagállamok koalíciója hajt végre, amelyek közül nem mindegyik tagja a NATO-nak. Vagyis ez nem egy NATO-hadművelet, még akkor sem, ha az atlanti szövetség intervenciós és katonai tervezési eszközeire kell támaszkodnia" - szögezte le Juppé.  A külügyminiszter azt is elmondta, hogy a nemzetközi koalíció katonai beavatkozása bármelyik pillanatban leállhat, amennyiben Moammer Kadhafi az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1973-as számú, Líbiával kapcsolatban elfogadott határozatának megfelelően betartja a tűzszünetet.
   
"A katonai beavatkozás bármely pillanatban leállhat. Elég lenne, ha a líbiai rezsim pontosan és teljesen betartaná a BT-határozatot és elfogadna egy valódi tűzszünetet, visszavonná csapatait onnan, ahova behatoltak ... Az is kellene, hogy Kadhafi erői visszatérjenek a laktanyákba és a katonai műveleteknek is le kellene állniuk" - hangoztatta a francia diplomácia vezetője.Juppé arról is beszélt a nemzetgyűlésben, hogy Párizs már "gondolkodik a folytatáson és a folytatás a béke lesz". "Franciaország kezdeményezte a katonai beavatkozást, és Franciaország fogja kezdeményezni a béke megszervezését is. (Nicolas Sarkozy) köztársaság elnök ebben a szellemben fog néhány nap múlva megszólalni" - hívta fel a figyelmet a külügyminiszter. 
   
Juppé szerint "mindenesetre nem a koalíció dolga eldöntetni, hogy milyen politikai rendszer legyen Líbiában". "A beavatkozásunk egyetlen célja, hogy a líbiaiakat olyan helyzetbe hozzuk, hogy szabadon ki tudják fejezni akaratukat és meg tudják kezdeni a demokratikus átmenetet, amelyre eddig nem volt lehetőségük" - szögezte le Juppé. A miniszter elismerte, hogy a Átmeneti Nemzeti Tanácson kívül más líbiai ellenzéki szervezettel a szövetségeseknek nincsen kapcsolata. A parlamenti vita kezdetén Francois Fillon miniszterelnök azt is mondta, hogy az ENSZ által elrendelt líbiai légtérzár a mai napon létrejött.

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Világ

Miért fontos Sarkozynek a líbiai akció?

Merci beaucoup, Sarkozy! – kiált egy bengázi ellenzéki a francia rádióriporterek felé, miután a francia légierő szombaton megkezdte a várost ostromló kormánycsapatok semlegesítését. Nagyon régen volt olyan, hogy Észak-Afrikában a franciákat éltették, és ami azt illeti, Sarkozy maga is elszokott a dicsérettől az utóbbi időben. Ráfért egy kis bátorítás, mert az utóbbi időben szinte mindenhonnan csak rossz híreket kap, ami a jövőre esedékes elnökválasztások közeledtével egyre inkább aggaszthatja az elnököt.

MTI Világ

Az ENSZ BT csütörtökön ül össze Líbia kérésére

Az ENSZ Biztonsági Tanácsa hétfőn zárt ajtók mögött úgy határozott, hogy Líbia kérésére csütörtökön rendkívüli ülésen foglalkozik Tripoli panaszával, amely szerint az észak-afrikai ország külföldi összeesküvés célpontjává vált.