szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A francia elnök a G20 támogatásáról biztosította Japánt a nukleáris vészhelyzetben csütörtökön, de megerősítette, hogy Franciaország nem mond le az atomenergiáról.

Nicolas Sarkozy három héttel a hatalmas károkat okozó földrengés és szökőár után nyilatkozott Tokióban, ahová a kelet-kínai Nankingből érkezett. A francia elnök Kínában a nemzetközi pénzügyi rendszer megreformálásáról szóló G20-tanácskozást nyitotta meg.

Sarkozy a japáni francia közösséghez, majd Kan Naoto japán miniszterelnökhöz szólva tisztelgett a helyiek "kivételes bátorsága" előtt, és Franciaország segítségét ígérte. Ennek keretében az Areva robotokat említette, amelyek képesek lennének beavatkozni a Fukusima 1-es atomreaktor közvetlen közelében található, erősen sugárszennyezett területeken. Ezek bevetéséről már tárgyaltak is Kannal.

Bár a fukusimai katasztrófa komoly hatást gyakorolt néhány ország belpolitikai életére - ennek ékes példája a Zöldek előretörése a németországi tartományi választásokon -, a 2012-ben választásokkal szembesülő Sarkozy japáni látogatása után is makacsul kitartott az atomenergia mellett. Az üvegházhatás mérséklése érdekében úgy döntöttünk, hogy csökkentjük a gázfogyasztást - mondta a francia elnök. A kieső energiamennyiséget pedig nem tudjuk százötvenféleképpen helyettesíteni, csak nukleáris energiával - tette hozzá.

Angela Merkel német kancellár követőihez szólva Sarkozy a következőket mondta: "Az idő nem kedvez az elhamarkodott döntéseknek, amelyek nem jeleznek más, mint a hidegvér hiányát."

A francia elnök annyiban ismerte el a fukusimai katasztrófa nyomán támadt felzúdulás jogosságát, hogy kijelentette: a jövőben nélkülözhetetlen az atomerőművek biztonságának fokozása. "Inkább a biztonsági előírásokkal van probléma, mint az atomenergiával, amelynek egyelőre nincs alternatívája" - hangsúlyozta.

Sarkozy javasolta a G20 csoport nukleáris biztonsággal foglalkozó hatóságainak májusra történő összehívását. A tanácskozáson kidolgoznának egy normarendszert, amelyet a világ minden atomerőművében be kellene tartani. Szerinte "abnormális dolog", hogy nincsenek a nukleáris létesítményeket szabályozó nemzetközi biztonsági előírások, ezért ezeket még az év vége előtt meg kell fogalmazni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Sarkozy Japánba látogat

Nicolas Sarkozy francia elnök a héten Japánba utazik: ő lesz az első külföldi vezető, aki látogatást tesz a szigetországban a március 11-én történt pusztító erejű földrengés és cunami után.

hvg.hu Világ

Miért fontos Sarkozynek a líbiai akció?

Merci beaucoup, Sarkozy! – kiált egy bengázi ellenzéki a francia rádióriporterek felé, miután a francia légierő szombaton megkezdte a várost ostromló kormánycsapatok semlegesítését. Nagyon régen volt olyan, hogy Észak-Afrikában a franciákat éltették, és ami azt illeti, Sarkozy maga is elszokott a dicsérettől az utóbbi időben. Ráfért egy kis bátorítás, mert az utóbbi időben szinte mindenhonnan csak rossz híreket kap, ami a jövőre esedékes elnökválasztások közeledtével egyre inkább aggaszthatja az elnököt.

hvg.hu Világ

Ellenlábasára hallgatott Sarkozy Líbiával kapcsolatban

Egy, a szálakat a háttérből mozgató ellentmondásos sztárfilozófus is befolyásolta Franciaország válaszát a líbiai polgárháború fejleményeire. Bernard-Henri Lévy el tudta érni, hogy Nicolas Sarkozy elnök az Élysée Palotában fogadja a líbiai ellenzék tagjait. Sokak szerint Lévynek nem kellett volna beavatkozni az állami ügyekbe, a "B-külügyminiszterként" is ismert filozófus azonban visszautasította a kritikákat.