Orbán Viktor miniszterelnökhöz írt levelében ugyanakkor - amelyet a szervezet az MTI-hez is eljuttatott - az Amnesty International (AI) azt is hangoztatta: még van idő arra, hogy az elnökség javítson teljesítményén ezen a téren. Jelezte azt is, hogy a szervezet vezetői készek megvitatni a kormánnyal a témába vágó kérdéseket.
Brüsszelben kiadott közleményében Nicolas Beger, a szervezet európai irodájának igazgatója úgy vélte: az országnak több ízben nem sikerült tartania magát ahhoz az egyébként üdvözölt vállalásához, hogy az emberi tényezőt kidomborító unió építésére törekszik.
Hozzátette: "Magyarország maga is többször került reflektorfénybe emberi jogok elleni támadások miatt. Ezek közé tartoznak a homoszexuálisokkal ellenséges alkotmányos reformok, a roma közösségek szélsőségesek általi zaklatása, valamint az új médiatörvény, amely a véleménynyilvánítás szabadságát fenyegeti." Beger szerint Magyarország mostanáig "aligha volt mintakép" az EU-ban az emberi jogok betartásának területén.
Ami pedig az uniós ügyeket illeti, az Amnesty International a levélben üdvözölte az elnökség annak érdekében végzett munkáját, hogy erősítse a tagországok Tanácsának felelősségét az uniós döntések és intézkedések emberi jogokkal való összeegyeztetésében. Ennek megnyilvánulása volt a bel- és igazságügyi miniszteri tanács azon vállalása, hogy az unió alapjogi chartáját érvényesíteni kell a Tanács munkájában - jelezte a szervezet.
Az AI méltatta az elnökség erőfeszítéseit arra is, hogy az emberi jogok betartásának ellenőrzésére önnön munkájában új megoldásokat fejlesszen ki, amelyek akár más intézmények számára is modellül szolgálhatnak.
A közlemény úgy vélte ugyanakkor, hogy az elnökség nem ért el elegendő haladást olyan témákban, mint a menekültek és menedékkeresők őrizetben tartása vagy az EU határőrizeti ügynökségének felelősségre vonhatósága. Nem érzi elegendőnek a szervezet azokat az erőfeszítéseket sem, amelyeket az elnökség a romák társadalmi kizárásának megszüntetéséhez vezető EU-intézkedések előmozdítására tett.
Hiányolta az előrelépést az AI annak a - világban szétszórva található - tíz személynek az ügyében is, akiket a szervezet külön a magyar elnökség figyelmébe ajánlott az őket ért súlyos emberi jogsértések miatt. Beger sajnálatát fejezte ki, hogy ezekben az ügyekben csupán "gyér haladást" sikerült elérni.