Elefántcsontpart: Gbagbo pártja megbékélést hirdetett

Megbékélést hirdetett Laurent Gbagbo volt elefántcsontparti elnök pártja, az Elefántcsontparti Népi Front szombaton.

  • MTI MTI
Elefántcsontpart: Gbagbo pártja megbékélést hirdetett

Pascal Affi N,Guessan pártelnök, a novemberi elnökválasztáson alulmaradt elnök vezető tanácsadója úgy vélte "véget kell vetni a háborúnak és az erőszaknak". Felszólította azokat a Gbagbo-híveket, akik még harcolnak az afrikai ország gazdasági fővárosának, Abidjannak egyik kerületében, hogy tegyék le a fegyvert.

A volt gyarmattartó Franciaország Elefántcsontparton állomásozó expedíciós hadereje hétfőn elfogta Gbagbót, és átadta a novemberi választáson győztes és a világ támogatását élvező Alassane Ouattara elnök fegyvereseinek. A tervek szerint bíróság elé állítják Gbagbót, aki választási veresége ellenére nem volt hajlandó lemondani, és a hadsereg egy részére támaszkodva ragaszkodott a hatalomhoz. Emiatt heteken át súlyos harcok dúltak a világ legjelentősebb kakaótermelőjének számító nyugat-afrikai országban.

Szombaton egyébként szabadon engedték azt a hetven személyt, a volt elnök rokonait és háztartási alkalmazottait, akiket vele együtt vettek őrizetbe.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?