szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy évvel a Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa után máris elpárolgott az amerikai politikusok szégyenérzete azzal kapcsolatban, hogy szövetségi kampányaikban pénzadományt fogadjanak el az olajszennyezésért felelős BP-től. A cég a most nyilvánosságra hozott adatok szerint közel 30 ezer dollárnyi legális adományt osztott szét az amerikai képviselőjelöltek között és ez volt az első alkalom, hogy senki sem utasította vissza a támogatást.

Eddig négymilliárd dollárnyi kártérítést fizettek ki
A BP számára a Mexikói-öbölben olajat kitermelő Deepwater Horizon olajfúró platform tavaly április 20-án este robbant fel, a balesetben 11 dolgozó meghalt - a holttestüket azóta sem találták meg. Két nappal később a torony az öböl vizébe omlott, a következő 85 nap alatt pedig a robbanás következtében 206 millió gallon ömlött a tengerbe. Az USA ezután a környezeti károk megfékezése érdekében annyi hajót rendelt az öbölbe, amennyit legutóbb csak a második világháborúban vetettek be egyszerre. A BP több milliárd dollárt fordított a kármentesítésre és a szivárgás megszüntetésére, amelyet csak több kudarcot követően tudtak elfojtani. A Mexikói-öböl mentén élők közül rengetegen kértek kártérítést a cégtől, amely az év végéig tervezi, hogy az összes kárigényt feldolgozza. Eddig összesen négymilliárd dollárt fizettek ki, de az eredeti 800 ezer kárigény nagy részét elutasították - közölte Newsmax híroldal szerint a BP káralapjának vezetője.

Szinte napra pontosan egy évvel Deepwater Horizon olajfúró platform tavaly április 20-i felrobbanása után kiderült, hogy a katasztrófáért felelős brit BP olajcég visszatért korábbi politikai lobbitevékenységéhez és először osztott ki legális adományokat az amerikai törvényhozás képviselői között úgy, hogy azok nem utasították vissza a pénzt. A cég a Szövetségi Választási Bizottsághoz kedden benyújtott jelentéséből kiderül, hogy 29 ezer dollárt utalt át támogatásként jó néhány politikusnak.

Az amerikai kampány- és lobbi pénzekről adatbázist vezető, 1983-ban létrehozott, pártoktól független Center for Responsive Politics nevű szervezet beszámolója szerint a most adományozott összegből leginkább republikánus képviselők részesültek, beleértve a képviselőház új republikánus elnökét, John Boehnert, aki ötezer dollárt kapott a cégtől. Az egyetlen demokrata, aki a BP adományában részesült, Pete Visclosky volt, az energetikai és vízügyi albizottság tagja, ő háromezer dollárhoz jutott – tette közzé a Center for Responsive Politics.

Olajszennyezés a Mexikói-öbölben – Nagyítás fotógaléria
AP

Ráadásul a BP más úton-módon is támogatott politikusokat: a vállalat alkalmazottai magánemberként további összesen 28 ezer dollárt juttattak a szövetségi törvényhozás tagjainak a tavaly április robbanás és tavaly év vége között. Az adakozókedvű dolgozók között volt például Barbara McNew, a BP texasi menedzsere, aki négyezer dollárt adományozott két republikánus képviselőnek, illetve Julius Leiman-Carbia, a BP jogásza, aki háromezer dollárt adott a demokraták két kampánybizottságának. Mindent egybevetve, összesen 21 képviselőjelölt kapott támogatást a BP-től az olajfúró platform felrobbanása óta, közülük tizenketten republikánusok, kilencen pedig demokraták.

Bár a most kifizetett támogatások aránylag kisebb összegűek, mégis nagy a jelentőségük a BP szempontjából. A cég a tavalyi robbanás és az azt követő környezetvédelmi vészhelyzet óta ugyanis jelentősen visszafogta a lobbitevékenységre fordított kiadásainak összegét, már ami a politikusoknak szánt adományokat illeti. Ráadásul az a néhány amerikai képviselő, akiknek mégis támogatást ajánlottak fel, visszautasította a BP adományát.

Olajszennyezés a Mexikói-öbölben – Nagyítás fotógaléria
AP
A túlzott takarékoskodás okozhatta a katasztrófát
A BP és partnerei számos olyan költségcsökkentő intézkedést hoztak, amelyek végeredményben hozzájárultak a Deepwater Horizon felrobbanásához és elsüllyedéséhez - ezt állapította meg januárban az amerikai elnök által létrehozott hivatalos vizsgálóbizottság. A jelentés készítői szerint "fontos iparági és állami szabályozási reformok nélkül" az ilyen balesetek megismétlődhetnek. A testület először novemberben adta ki észrevételeit, de akkor nem találta jelét kockázatos takarékosságnak. Az első jelentés számos bírálatot kapott. (MTI)

A most nyilvánosságra hozott adatokból az is kiderül, hogy a BP más területeken sokkal többet költött a lobbira a robbanás óta: a tavalyi év második negyedévében, amikor a 11 dolgozó életét is kioltó baleset történt, a korábbi 1,6 millió dollárról 1,72 millióra emelte a lobbibüdzsét, az év hátralévő részében pedig további négymilliót költött erre a célra. A vállalatnak dolgozó lobbisták létszáma a korábbi 35 főről 49-re nőtt.

Persze a most újra megnyitott lobbipénz-csapokból korábban nem csak csordogáltak a támogatások. Három évvel ezelőtt a BP még félmillió dollárt osztott szét a képviselőjelöltek között, 2000-ben pedig az adományai összege az egymillió dollárt is meghaladta. A Deepwater Horizon felrobbanása után számos amerikai politikus került nehéz helyzetbe, amikor a BP felelősségére terelődött a figyelem, hiszen sokukat évek óta támogatta az olajlobbi. A New York Times egyik korábbi írása szerint egyébként a 2008-as választási ciklusban a BP képviselőitől, illetve lobbi szervezetétől éppen Barack Obama kapta a legnagyobb összegű, 77 ezer dolláros támogatást.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!