szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A holokauszt áldozataival kapcsolatos információk legnagyobb digitális adatbázisát akarja létrehozni az amerikai holokauszt múzeum és az Ancestry.com weboldal, az internetes archívum elkészítésében a nagyközönség segítségére is számítanak.

A World Memory Project elnevezésű kezdeményezés célja, hogy mindenki számára könnyen és ingyenesen hozzáférhetővé váljon a washingtoni Holocaust Memorial Museum archívuma. Az intézmény mintegy 170 millió dokumentumot őriz, amelyek a náci terror több mint 17 millió áldozatára vonatkozó információkat tartalmaznak.

Az elmúlt évtizedekben rengeteg ember kereste már fel személyesen az archívumot, hogy megtudjon valamit a holokauszt idején eltűnt családtagjairól. A múzeum és az Ancestry.com összefogásának köszönhetően ez a keresés a jövőben sokkal könnyebbé és áttekinthetőbbé válik majd.

A Utah állambeli Provo városából működtetett Ancestry.com még az együttműködést megelőzően kifejlesztett egy olyan hálózatot, amelyben önkéntesek tudnak tartalom szerint összerendezni például városi, vagy családfa-adatokat, ezzel jelentősen megkönnyítve azok későbbi keresését. A honlap most ezzel a szoftverrel szállt be a közös munkába. A tervek szerint túlélők, tanárok, diákok és múzeumlátogatók segítenek majd a holokauszt idejéről származó adatok összerendezésében.

"Az idő sürgetése miatt jelentős nyomás nehezedik ránk, hiszen azelőtt szeretnénk hozzáférhetővé tenni az információkat a túlélőkről, mielőtt még túl késő lenne" - mondta kedden Lisa Yavnai, a múzeum holokauszt túlélőkkel és áldozatokkal foglalkozó központjának vezetője arra utalva, hogy ma már a legfiatalabb túlélők is a 70-es, 80-as éveikben járnak. A szoftvernek és a lelkes segítőknek köszönhetően mostanra mintegy 50 ezer adatot sikerült névjegyzékbe szedni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!