szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Európai Gazdasági és Szociális Bizottság (EGSZB) magyarországi kétnapos ülésének egyik legfőbb üzenete az, hogy az európai vízkészletek védelme elsőrendűen fontos feladat. A jövőben az Európai Uniónak az úgynevezett vízügyi keretirányelven keresztül olyan vízügyi politikára kell az uniós tagállamokat ösztönöznie, amely a meglévő vízkészletek kezelését, az ezzel kapcsolatos környezetvédelmet, az integráció vízgazdálkodását társadalmi és gazdasági szempontból kiemelt feladatnak nyilvánítja.

Az EGSZB "Mezőgazdaság, vidékfejlesztés és környezetvédelem" szekciója Magyarország uniós elnökségéhez kapcsolódva Budapesten tartotta ülését, amelyen a résztvevők a vízgazdálkodás aktuális problémái mellett a vidékfejlesztés egyes kérdéseit is áttekintették. Mario Campli, az EGSZB elnöke a rendezvény sajtótájékoztatóján elmondta: az EGSZB fontos feladata, hogy állásfoglalásaival, javaslataival segítse az Európai Bizottságot. A budapesti szekció ülésen javaslatokat fogalmaznak meg arról, hogy az EU a következő költségvetési ciklusban milyen területek finanszírozását helyezze előtérbe a vidékfejlesztés terén - tette hozzá.

A tájékoztatón kiosztott háttéranyag szerint napjainkban az uniónak a megelőzés új eszközeit kell megteremtenie a vízforrásokat rövid távon veszélyeztető és károsító természeti, illetve az emberi tevékenységgel összefüggő katasztrófákkal szemben. Mikula Lajos, a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat főtitkára a sajtótájékoztatón elmondta: a vidékfejlesztés terén az Európai Unió Közös Agrár Politikája (KAP) során egyre jelentősebb szerepet kell kapniuk a farmergazdaságoknak. A farmergazdaságok révén a vidék fiataljainak egy része helyben keresheti hosszú távú boldogulását, életcéljait. Ennek anyagi és jogszabályi támogatására jó példákat lehet találni Nyugat-Európában, például Olaszországban, ahol a helyben maradást, a vidéki gazdálkodást különböző kedvezményekkel támogatja az olasz állam - tette hozzá Mikula Lajos.

A szekcióülés magyar szervezői a rendezvény résztvevőinek csütörtökön néhány magyar farmergazdaságot is bemutattak, amelyek között húsmarha-, illetve libatenyésztéssel, valamint kertészettel foglalkozó kis magángazdaság is volt. Mikula Lajos elmondta: az EGSZB szekció ülésén az az álláspont körvonalazódott, hogy ha az EU "zöldesítés" elnevezéssel futó környezetvédelmi programját összekapcsolják a földalapú támogatások kérdéskörével, akkor annak során nem szabad többlet-adminisztrációs terheket rakni az érintett gazdákra.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!