Lemondtak a szélsőjobboldali ellenzék vezetői Törökországban

Lemondott tisztségéről a török Nemzeti Akció Párt (MHP) öt vezető tagja, káoszba döntve a júniusi parlamenti választásokra készülő szélsőjobboldali, nacionalista pártot.

  • MTI MTI
Lemondtak a szélsőjobboldali ellenzék vezetői Törökországban

A csoportos lemondás előzményeként nyilvánosságra került egy videofelvétel, amelyen az ötök külön-külön politikailag kompromittáló kijelentéseket tesznek. A hónap elején négy másik vezető MHP-tag távozott a pártból és a politikából; nekik egy olyan videofelvétel lett a végzetük, amely szeretkezés közben mutatta őket egy házasságon kívüli légyottokra szolgáló házban.

"Azért mondok le, hogy megkíméljem pártomat attól a kártól, amelyet az efféle állítások okozhatnak" - jelentette ki az ötök egyike, Deniz Bölükbasi parlamenti képviselő. Állítása szerint neki és társainak "politikai csapdát" állítottak. Hogy ki állhat a "csapda" mögött, azt csak sejteni lehet. A videofelvételeket egy magát "Másfajta Nacionalistáknak" nevező kétes csoport tette közzé, mire az MHP részéről az a vád érte, hogy Recep Tayyip Erdogan kormányfő támogatójaként megpróbálja lejáratni a keményen ellenzéki Nemzeti Akció Pártot. Erdogan pártja, az Igazság és Fejlődés (AKP) cáfolta ezt az állítást.

Törökországban június 12-én rendeznek parlamenti választásokat, amelyeknek fő esélyese a 2002 ősze óta kormányzó AKP. Felmérések szerint az MHP támogatottsága 10 százalék körül ingadozik. A választójogi törvény értelmében a parlamenti bejutáshoz éppen 10 százalékos küszöböt kell átugorniuk a pártoknak; a viszonylag magas akadály célja kimondottan a kis pártok kirekesztése a törvényhozásból. Amennyiben az MHP elbukik a küszöbön, akkor a jelöltjeire leadott szavazatokat szétosztják a parlamentbe bejutott pártok között, miáltal tovább növekedne az AKP súlya a törvényhozásban.

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.