szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Először ül össze a világ legiparosodottabb országait tömörítő Nyolcak csoportja az arab világon végigsöprő megmozdulások kezdete óta, így a G8-ak csütörtöki és pénteki, deauville-i csúcstalálkozóján várhatóan az "arab tavasz" lesz a legfontosabb napirendi pont.

Franciaország, az Egyesült Államok, Kanada, Japán, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország és Oroszország vezetői támogatásukról biztosítják majd az egyes arab országokban elkezdődött demokratikus átmenetet, egyben megpróbálva megoldást keresni a líbiai és a szíriai válsághelyzetre. Miután az év elején a tunéziai és az egyiptomi kormányzatot elsöpörte a nép haragja, Líbiában (a NATO beavatkozása mellett) továbbra is tart a felkelés Moammer el-Kadhafi rendszere ellen, Szíriában pedig a vezetés megpróbálja fegyveres erővel elnyomni a tüntetéseket. 

Az észak-franciaországi üdülővárosban tartandó csúcs házigazdája, Nicolas Sarkozy francia elnök a mostani rendezvényt a Nyugat és a demokráciát támogató arab országok közötti új, hosszútávú partnerség "alapító pillanatává" akarja változtatni. Szóba kerülhet, hogy - hasonlóan ahhoz a segítséghez, amelyet Kelet-Közép-Európának adtak a berlini fal leomlása után - az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) kapjon szerepet a Földközi-tenger déli medencéjének gazdasági rekonstrukciójában. Egyiptom és Tunézia mindenesetre máris közölte igényeit: Kairó 2012 közepéig 10-12 milliárd dollárt szeretne kapni, míg Tunisz 25 milliárd dollárt kér, öt év alatt.

A G8 várhatóan támogatni fogja Egyiptomot és Tunéziát. Ez a tény, valamint az, hogy a tanácskozásra kivételesen meghívást kapott három olyan afrikai vezető, akiknek országai (Elefántcsontpart, Guinea és Niger) "példamutató demokratikus utat" mutatnak, egyben üzenetnek számít Szíria és Líbia felé. A csúcstalálkozón szó lesz a márciusi fukusimai atombaleset következményeiről (a résztvevők szolidaritásukról biztosítják majd a szigetországot, egyben sürgetve az atomerőművek biztonsági normáinak egységesítését), s a közel-keleti helyzetről. Emellett megvitatják a világgazdaság legfőbb kérdéseit, s nyilván szóba kerül a nemi erőszak vádja miatt posztjáról leköszönt IMF-vezérigazgató, Dominique Strauss-Kahn utódlása is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Obama elsősorban belpolitikai okok miatt utazik Varsóba

Barack Obama amerikai elnök elsősorban belpolitikai célból utazik el jelenlegi európai körútja során Varsóba, meg akarja ugyanis nyerni a befolyásos lengyel amerikai közösség támogatását a 2012-es elnök- és kongresszusi választásokra; látogatásával ugyanakkor nyilván azt is jelezni kívánja, hogy Washington számára nem szorul háttérbe Kelet-Európa - mondta Mándi Tibor, az ELTE oktatója.