szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az olasz szenátus jóváhagyta kedden azt a törvényjavaslatot, amely szerint az illegálisan bevándorolt személyeket 6 helyett 18 hónapig lehet visszatartani a befogadóközpontokban.

Az ellenzéki szenátorok többsége a törvény ellen szavazott. Az előterjesztő Roberto Maroni belügyminiszter indoklásában arra hivatkozott, hogy a bevándorlók hazatoloncolásával foglalkozó uniós előírás átvételéről van szó az olasz jogrendszerbe. A miniszter azonban maga is "embertelennek" minősítette az előírást. Bariban éppen az előző nap volt egy súlyos összecsapás a bürokrácia lassúsága miatt elkeseredett bevándorlók és a rendőrség között.

A törvény bevezeti az azonnali, kényszerítő kiutasítási eljárást az Európai Unión kívülről érkező illegális bevándorlók számára. Ezt a szabályt Maroni szerint a közrendre nézve veszélyes bevándorlók esetében fogják alkalmazni, illetve olyanokra vonatkozik, akikről feltételezhető, hogy elszöknek a kiutasítás elől, vagy túllépik az önkéntes távozásra kiszabott határidőt.

A törvény vitájában egy olyan módosító javaslatot is elfogadtak, amely felszólítja a kormányt, hogy "az illetékes nemzetközi központokban" követelje ki a líbiai hadműveletekben bevetett szövetséges tengeri és légierő részvételét az illegális bevándorlók Európába özönlésének megakadályozásában.

Ugyancsak kedden az olasz képviselőház határozatot hozott a külföldön bevetett olasz katonák számának jelentős csökkentéséről még az év vége előtt. Az intézkedéstől 120 millió euró megtakarítást várnak. A jelenlegi, mintegy 9200 fő helyett 7200 olasz katona fog csak külföldön szolgálni. Líbiából 882, Libanonból 700 katonát visznek haza. Az afganisztáni kontingens létszáma nem változik ebben a félévben; ott jövő januárral kezdődik az olasz csapatkivonás.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!