szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Toalettpapírba csomagolták tiltakozó aktivisták Ferdinand Durcansky egykori nácibarát szlovák politikus mellszobrát hétfőn az észak-szlovákiai Rajecben.

A Polgári Charta 2010 nevet viselő szervezet aktivistái, mielőtt becsomagolták volna Durcansky mellszobrát, Rajec központjában virágot helyeztek el a szlovák nemzeti felkelés emlékművénél a felkelés kitörésének 67. évfordulója alkalmából. Eduard Chmelár, a Polgári Charta 2010 egyik vezetője szerint mellszobor állítása Durcanskynak kimeríti a szélsőséges mozgalmak népszerűsítésének és az alapvető emberi jogok elnyomásának bűncselekményét.

"A város nem hajlandó tudomást venni Ferdinand Durcansky életének alapvető tényeiről. Durcansky nemcsak az az ember volt, aki önálló államiságot akart. Ő volt a legkeményebb antiszemita törvények és a zsidó vagyon elkobzásának kezdeményezője. Ő volt az, aki saját kezdeményezésére 1944. szeptember elsején gyűlöletet keltő felkelőellenes beszédet mondott a szlovák rádióban, támogatva a náci megszállást is. A háború után háborús bűnössé nyilvánították, s ez az ítélet mindmáig érvényes" - nyilatkozta Chmelár.

Chmelár feltette a kérdést: rendben van-e, hogy a felkelés két katonai vezetőjének, Golian és Viest tábornokoknak még az események 67. évfordulóján sem áll Szlovákiában egyetlen szobruk sem, míg országszerte sokasodnak a volt "fasiszta fejesek" szobrai, mellszobrai, emléktáblái. "Úgy gondoljuk, hogy ez nincs rendben, s ha az állam és a törvények ez ellen semmit sem tesznek, mi a törvényes keretek között tiltakozunk" - fejtette ki Chmelár.

"Durcansky mellszobrát nem becsomagolni kellett volna, hanem eltávolítani. Durcanskynak semmi keresnivalója a téren" - jelentette ki Miroslav Bellan, a helyi polgári aktivisták képviselője.

Ferdinand Durcansky, egykori nácibarát szlovák politikus idén tavasszal kapott mellszobrot szülővárosában, Rajecben, a főtéren. A Durcansky-mellszobor felállítását tiltakozási hullám kísérte. Durcanskynak nagy szerepe volt az első Csehszlovák Köztársaság 1939-es felbomlásában. A politikus 1938 és 1940 között több miniszteri tisztséget is betöltött Szlovákiában. Miután külügyminiszterként megpróbált részben önálló szlovák utat keresni, menesztették tisztségéből. 1945-ben Nyugatra menekült. 1947-ben Szlovákiában távollétében háborús bűnösnek nyilvánították és halálra ítélték. Durcansky 1974-ben Münchenben halt meg.  

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!