szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Huszein Tantávi jelenlegi egyiptomi államfőnek, és mások mellett a volt elnök feleségének tanúként való beidézését kérték a civil szervezetek képviselői Hoszni Mubarak megbuktatott elnök perében, amely szerdán folytatódott Kairóban.

A kérést Mohamed Damati, a januári-februári felkelést megtorló fegyveres akciók áldozatainak családjait képviselő ügyvédek közös képviselője terjesztette elő a per negyedik bírósági meghallgatásának kezdetén, miután Mubarak perének hétfői, harmadik tárgyalásán egyik beidézett tanú sem tette őt felelőssé a demokráciát követelő tüntetők lövetéséért.

A vád képviselői elsősorban Tantávi marsallt, a fegyveres erők főparancsnokát akarják kikérdezni, aki Mubarak február 11-i bukásakor átvette tőle az államfői hatalmat, s előtte húsz éven át Mubarak védelmi minisztere volt. Rajta kívül az ügyvédek vallomástételre szeretnék bírni Szami Annant, a hadsereg vezérkari főnökét, valamint Omár Szulejmánt, az egyiptomi titkosszolgálatok volt főnökét, akit Mubarak nem sokkal bukása előtt nevezett ki alelnökké. Szulejmán korábban azt mondta, hogy Mubaraknak a tüntetések napjaiban tudomása volt "minden egyes lövésről", amit a tömegre leadtak.

A bíróság elé akarják idézni még Suzanne Mubarakot, aki first ladyként igen nagy befolyással bírt amíg férje hatalmon volt, s aki májusban úgy menekült meg attól, hogy korrupciós vádakkal bíróság elé állítsák, hogy lemondott vagyonáról, amelyet a vád szerint törvénytelen eszközökkel szerzett. Ha a felsoroltak meghallgatását elfogadja a bíróság, "azzal megspórolhatjuk mindazt, ami jelenleg zajlik" - jelentette ki Damati asszony, a rendőrség állományába tartozó és ezért megkérdőjelezhető hitelességű tanúk eddigi felsorakoztatására utalva.

AP

Az előző, hétfői meghallgatáskor többségben voltak azok a tanúvallomások, amelyek révén nem lehetett alátámasztani a vádat, hogy a volt elnöknek része volt a tüntetők ellen szóló tűzparancsok kiadásában, s a megtorlások 850 halálos áldozatának hozzátartozói csalódottságukat fejezték ki, úgy fogalmazva, hogy a "vád tanúi a védelem tanúivá" alakultak át a bíróság előtt.

A 83 éves, kórházban ápolt Mubarak szerdán is részt vett a bírósági tárgyaláson, ahová most is hordágyon tolták be, miután helikopterrel szállították a pernek otthont adó rendőriskola épületéhez. A volt államfőt gyilkossággal és korrupcióval vádolják, s akár halálbüntetést is kaphat.

Érkezésekor az épületen kívül mintegy százan tüntetek Egyiptom egykor nagyhatalmú vezetője ellen, egyebek közt egy olyan portréval, amely nyakában kötéllel ábrázolta őt. A tüntetők között ott voltak az egyik kairói labdarúgó klub szurkolói is, akik kedd éjjel egy mérkőzés ürügyén a rendőrséggel is összecsaptak, miközben Mubarak-ellenes jelszavakat skandáltak. Az összecsapásnak sajtóbeszámolók szerint legalább 140 sérültje volt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!