szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Megkönnyebbülésének adott hangot több külföldi vezető kedden azzal kapcsolatban, hogy több mint ötéves fogva tartás után a Hamász palesztin szervezet szabadon engedte Gilád Salit izraeli katonát, Izraelben bebörtönzött több száz palesztin szabadulásáért cserébe; a külföldi vezetők szerint a fogolycsere az izraeli-palesztin békefolyamattal kapcsolatban is reménykedésre adhat okot.

Hillary Clinton amerikai külügyminiszter Tripoliban tett váratlan látogatásán üdvözölte, hogy véget ért Gilád Salit "hosszú megpróbáltatása".

A 25 éves Salitot fogolycsere részeként, izraeli börtönökben lévő 1027 palesztin fogoly szabadulásáért cserébe engedték el; az izraeli hatóságok 477 palesztin foglyot már szabadlábra helyeztek, további 550 pedig várhatóan két hónapon belül nyeri vissza szabadságát.

Clinton reményét fejezte ki, hogy visszanyerheti szabadságát Ilan Grapel izraeli-amerikai állampolgár is, akit június 12-én börtönöztek be Egyiptomban azzal a váddal, hogy a Moszad izraeli titkosszolgálat ügynöke, s részt vett a Hoszni Mubarak egyiptomi elnök februári bukásához vezető zavargásokban. Grapelt Izraelben fogva tartott 81 egyiptomi elengedéséért cserébe helyeznék szabadlábra, az izraeli rádió által hétfőn idézett izraeli tisztségviselők szerint szabadulása küszöbön áll.

Gilád Salit
AP

Nicolas Sarkozy francia elnök Párizsban úgy nyilatkozott, a kettős - izraeli-francia - állampolgárságú Salit kiszabadulása "nagyon nagy megkönnyebbülés Franciaországnak". Sarkozy "szeretné hinni", hogy a fogolycsere lehetővé teszi az izraeli-palesztin (béke)tárgyalások felújítását. Az elmúlt években Párizs is komoly erőfeszítéseket tett, hogy elérje Salit szabadon engedését.

David Cameron brit kormányfő Londonban kiadott közleményében köszöntötte Benjámin Netanjahu izraeli kormányfőt és "mindenki mást", aki hozzájárult ahhoz, hogy Salit épségben hazatérjen. Cameron reméli, hogy a fogolycsere előrelépést hoz az izraeli-palesztin béke felé.

Franco Frattini olasz külügyminiszter úgy vélte, a fogolycsere-megállapodás a béke üzeneteként is értelmezhető, és bátorítóan hathat a tárgyalások felújítására.

Gilád Salit
AP

Angela Merkel német kancellár Egyiptomnak a fogolycserében játszott elsőrendű szerepét emelte ki, amelyért külön köszönetet mondott az arab országnak. Reményét fejezte ki, hogy ez az Egyiptom és Izrael közötti "gyümölcsöző együttműködés" hozzájárul a közelmúltban feszültté vált egyiptomi-izraeli viszony javításához. Guido Westerwelle német külügyminiszter pedig utalt arra, hogy a fogolycserével kapcsolatos tárgyalásokban a BND német titkosszolgálat is részt vett, s örömét fejezte ki, hogy Németország hozzájárulhatott Salit kiszabadulásához.

Irán, amely nem ismeri el Izrael államot, a "palesztin nemzetnek" gratulált több mint ezer olyan honfitársuk kiszabadulásáért, akiket - mint az iráni külügyi szóvivő fogalmazott - "a törvénytelen cionista rendszer tartott fogva".

Az Arab Liga a "megszálló izraeli erők által fogva tartott összes palesztin és arab" elengedését követelte reagálásában.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

Gilád Salit már Izraelben van

Izraelbe érkezett a Hamász fogságából szabadult Gilád Salit - jelentette a helyi tv. Az izraeli katonát előzőleg az egyiptomi televízió mutatta.

MTI Világ

Gilád Salit már szabad ember

Megkezdődött az izraeli-palesztin fogolycsere végrehajtása. A keddre virradó éjjel elhagyta a börtönt a palesztinok első, 96 fős csoportja - közölte az izraeli közszolgálati rádió. A Hamász palesztin iszlamista mozgalom reggel közölte: átadta Egyiptomnak a fogoly katonát, Gilád Salitot.

MTI Világ

Fotó: már Egyiptomban van Gilád Salit

Kiszabadult kedden és Egyiptomban tartózkodik Gilád Salit, az az izraeli katona, akit öt éve a Hamász fegyveresei ejtettek foglyul - vált ismertté izraeli katonai forrásokból.