szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A bajban furcsa párokból lesznek ágytársak - írja az EU-csúcson a kormányközi megállapodás előkészítésére nemmel szavazó Nagy-Britanniáról és Magyarországról a Financial Times szerkesztőségi blogja.

David Cameron brit kormányfő is meglepődik majd, "hogy Orbán Viktorral töltötte az éjszakát", miközben az EU 25 másik tagállama máshol jött össze - írja maró gúnnyal a lap Beyondbrics című szerkesztőségi blogjának szerzője.

Igaz, hogy a cseheknek és a svédeknek is vannak kételyeik az EU tervezett kormányközi megállapodásáról, de pillanatnyilag a britek egyetlen partnere a "saját útját járó magyar" - teszi hozzá a bejegyzés.

Orbánról a blog azt írja, a "szókimondó" magyar kormányfő nincs híján sem az észnek, sem a poltikai dörzsöltségnek, és nem restell tanácsokat sem adni. Így rengeteg mondanivalója lehet Cameronnak, szinte bármilyen őt érdeklő témában, a futballtól az európai nemzetállam jövőjéig.

David Cameron
AP

Cameronban és Orbánban közös, hogy mindketten konzervatívok, és mindketten olyan ország élén állnak, amelyek egész birodalmat veszítettek el a múlt században - írja a blog. De az a jövő zenéje, mennyire érdeklik majd Cameront Orbán Nagy-Magyarországról szóló történetei.

Ha Cameron célja az, hogy megerősítse a londoni City szerepét pénzügyi központként, Orbán nehéz szövetséges lehet. "Ez az az ember, aki különadóval sújtotta a bankjait és arra kényszerítette őket, nyeljék le az ügyfeleik devizahiteleken elszenvedett veszteségeinek egy részét" - teszi hozzá a Beyondbrics.

A Cameron és Orbán közötti, gazdaságpolitikáról szóló beszélgetések is hasonlóan kényelmetlenek lennének: bár "majdnem mindenki szembesül azzal, amit udvariasan csak kihívásoknak neveznek, a magyarok problémái bárki másénál nagyobbak" - írja a blog. "Orbán épp most kényszerült arra, hogy kalappal a kezében a Nemzetközi Valutaalaphoz forduljon, egy évvel azután, hogy elzavarta a szervezetet" - jegyzi meg a szerző.

De Cameron számára a legrosszabb az, hogy "Magyarország, nos, nem túl nagy". A tízmilliós ország a 18-ik legnagyobb gazdaság az EU-ban, ahol az egy főre jutó jövedelem az uniós átlag mindössze 63 százaléka. Nagy-Britannia egyedül az EU termelésének 13,8 százalékát teszi ki - ez Magyarországgal együtt már 14,5 százalékra ugrik. "Erről ennyit" - fejezi be röviden a bejegyzés.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!