szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kim Dzsong Il halála "esély a változásra Észak-Koreában" - mondta Dirk Augustin, a német külügyminisztérium szóvivője a kormány hétfői sajtótájékoztatóján.

Az ázsiai országot 1994 óta vasmarokkal irányító "kedves vezető" halálát követő német várakozások között Augustin Phenjan atomprogramjának lezárását, illetve a gazdasági és társadalmi helyzet javulását említette. A szóvivő szerint akárki veszi is át Észak-Korea irányítását, annak enyhítenie kell a lakosság nyomorúságos helyzetén, valamint nyitnia kell, és el kell fogadnia a demokratikus szabadságjogokat.

Augustin "elfogadhatatlannak" tartja, hogy két Korea létezik, és rámutatott a szomszédok közötti hatalmas különbségre az életszínvonal, a szabadságjogok és az egyén kiteljesedése tekintetében. Az egyesített Németország már korábban felajánlotta tapasztalatainak átadását a Koreai-félsziget megosztottságának felszámolása érdekében. 

A francia diplomácia vezetője "nem osztja" a szomorúságot Kim Dzsong Il halála kapcsán. "Egy ember halála soha nem örömteli, de engem egy nép szenvedése szomorít el, ez az, ami fontos" - mondta hétfőn Alain Juppé egy, a dél-franciaországi Bordeaux-ban rendezett konferencia sajtótájékoztatóján. Hozzátette, hogy a francia hatóságok "éberen fogják figyelni a hatalom átörökítésének a következményeit".  

A francia külügyminiszter abbéli reményét fejezte ki, hogy "egy nap az észak-korai nép visszanyerheti a szabadságát". Juppé szerint Észak-Korea "teljesen bezárt rendszer, az egyik utolsó (kommunista) rezsim a Földön". 

"Folyik a párbeszéd Észak-Koreával, amelynek vannak jobb és rosszabb pillanatai. Folytatni kell ezt a párbeszédet Kínával és más résztvevőkkel együtt annak érdekében, hogy Észak-Korea lemondjon a nukleáris fegyverről" - tette hozzá a francia külügyminiszter.

A 69 éves Kim Dzsong Il szombaton hunyt el szívinfarktusban. Utódja várhatóan fia, Kim Dzsong Un lesz.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!