szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Igen termékeny volt Bronislaw Komorowski lengyel államfő kínai útja: az öt napos látogatás során számos megállapodás született a házigazda Kína és Lengyelország között.

A lengyel államfő Hu Csin-tao kínai elnökkel stratégiai partnerségi megállapodást kötött, mely többek között a politikai, gazdasági, kereskedelmi, felsőoktatási és kulturális téren való együttműködés kiterjesztését jelenti. Lengyelország a hetedik Európai Uniós tagállam, mely stratégiai partnerséget kötött a kelet-ázsiai országgal.    

A látogatás során konkrét gazdasági megállapodásokat is aláírtak. Legnagyobb ezek közül a lengyel rézbányász KGHM 3,5 milliárd dolláros üzlete az állami tulajdonban lévő China Minmetals céggel, melynek értelmében 2012 és 2016 között a kínai fél rézkatódot (kohászati végt5ermék) vásárol majd lengyel partnerétől. A cégek a két országon kívüli közös vásárlásokat is terveznek a jövőben.    

Bronislaw Komorowski és Hu Csin-tao
AP

Szintén jelentős, 50-60 millió dollár értékű beruházást tervez a Sany az országban: a kínai nehézipari gépgyártó vállalat egy lengyelországi gyár felépítését tervezi. Az építkezés 2012 második felében vagy 2013 első felében kezdődhet Cuj Jong-csient (Cui Yonggian), a Sany vezérigazgatója szerint. A gyártóbázis a közép-lengyelországi Kutno-ban vagy a a Łódź-I különleges gazdasági övezetben épülhet fel.    

A további megbeszélések eredményeként az idén Nyugat-Európában terjeszkedő Kínai Ipari és Kereskedelmi Bank (ICBC) Lengyelországban is fiókot nyit. A pénzintézet valószínűleg a lengyel-kínai üzletek finanszírozására koncentrál majd, a HSCB bankhoz hasonlóan. Ezen túl részben az ICBC finanszírozhatja a lengyel állam energiainfrastruktúrába való befektetéseit - írja a Dziennik Gazeta Prawna lengyel napilap.    

A népes lengyel delegáció tagjai között a Lot lengyel légitársaság elnöke, Marcin Pirog is Kínába látogatott. A tárgyalások eredményeként a Lot szándéklevelet írt alá az Air China légitársasággal a Varsó-Peking és Peking-Varsó járatok rendszeressé tételéről 2012 júniusától.

Arra a kérdésre válaszolva, a kínai fél érdekelt-e a lengyel nemzeti légitársaság privatizációjában, Zdzisław Gawlik helyettes pénzügyminiszter úgy fogalmazott: részletekről nem tárgyaltak Hu Csin-tao államfővel, ám azt megerősítette: kínai vállalkozók felvásárolnának lengyel szállítási cégeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!