Bár a japán törvények szerint a halálbüntetést a végső bírói ítélettől számított hat hónapon belül végre kell hajtani, a kivégzéshez szükség van az igazságügy-miniszter jóváhagyására. Eda Szacuki korábbi igazságügy-miniszter személyes meggyőződése miatt nem volt hajlandó az ítéletek jóváhagyására, Hiraoka Hideo idén szeptemberben hivatalba lépett miniszter pedig úgy nyilatkozott, hogy társadalmi vitára van szükség a halálbüntetés jövőjéről.
Tavaly augusztus óta egy minisztériumi bizottság vizsgálja a kérdést, de mindeddig nem jutott eredményre. A halálbüntetésről decemberben a parlament is vitázott, miután novemberben az 1995-ös tokiói gáztámadásért is felelős Aum Sinrikjo szekta 13 tagját ítélték halálra. Közvélemény-kutatási adatok szerint a japán társadalom többsége támogatja a halálbüntetést. Az ítélet-végrehajtás szüneteltetését jogászok is kritizálják.
A szigetországban az 1990-es évek elején három évig de facto moratórium volt érvényben a halálbüntetések végrehajtására vonatkozóan. Ennek feloldása után, 1993 és 2011 között 48 kivégzést hajtottak végre.