szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Dicsérte Angela Merkel német kancellár Olaszország reform és adósságcsökkentő törekvéseit a Mario Monti olasz miniszterelnökkel folytatott beszélgetést követő sajtótájékoztatón szerdán. A két politikus Berlinben találkozott szerdán azután, hogy a német kancellár kedden Nicolas Sarkozy francia elnököt és Christine Lagarde-ot, a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezérigazgatóját fogadta.

Merkel szerdán úgy nyilatkozott: "az olasz miniszterelnök és kormánya figyelemreméltó, és rendkívül fontos konszolidációs és strukturális reformlépésekről döntött. Ezek erősítik Olaszország gazdasági kilátásait, és nagy tisztelettel követtük, hogy milyen sebességgel hajtották végre ezeket az intézkedéseket".

Monti a bókokra reagálva kijelentette: az olasz kormány kemény reformokat vitt véghez, és a lépések eleddig nem kapták meg a megérdemelt elismerést. Hangsúlyozta: Olaszország nem "fertőző", és hozzájárul majd az európai stabilitáshoz. Úgy fogalmazott:  Olaszország és Németország osztoznak a gazdasági növekedés utáni vágyban és abban, hogy nem olyan növekedést akarnak, amely "a deficit és infláció örökségét hagyja maga után". Leszögezte: minden egyes ország felelőssége, hogy biztosítsa, növekedése egészséges.

Az olasz miniszterelnök ugyanakkor kifejtette: akármennyit is tegyenek az egyes államok, a növekedés nem fog beindulni addig, amíg az európai keret nem kedvező. Megismételte kérését a piacok felé, hogy díjazzák az olasz reformintézkedéseket azzal, hogy mérséklik elvárt hozamszintjeiket.

Angela Merkel
MTI / EPA

Mario Monti novemberben került az olasz kabinet élére azt követően, hogy a korábbi miniszterelnök Silvio Berlusconi lemondásra kényszerült. Monti azóta 22 milliárd eurós megszorító csomagot jelentett be, amellyel 80 milliárd euróra nőttek az olasz költségvetést a következő két évben érintő költségcsökkentések. A kemény megszorítások ellenére nem látszik enyhülni a piaci feszültség: a referencia 10 év lejáratú olasz állampapírok másodpiaci hozama 6,962 százalék volt szerda délután, éppen a fenntarthatósági küszöbnek tartott 7 százalékos szint alatt.

Az olasz miniszterelnök éppen ezt tette szóvá egy, a Die Welt német napilap szerdai számában megjelent interjúban, amelyben arra figyelmeztetett: "ha az olasz állampolgárok belátható időn belül nem látják eredményét megtakarítási és reformhajlandóságuknak, akkor tüntetni fognak Olaszországban Európa ellen, de Németország, amelyet az uniós intolerancia vezetőjeként tartanak számon, és az Európai Központi Bank ellen is".

Elmondta: "a gond az, hogy áldozatvállalásaink ellenére nem látunk engedményt az Európai Unió részéről, például az alacsonyabb hozamszintek területén". Monti kijelentette: "nem lehetek sikeres a politikámmal, ha az európai politikák nem változnak. Ha ez nem történik meg, akkor Olaszország -, amely mindig is Európa párti volt - a populisták kezére kerülhet". Az olasz miniszterelnök az interjúban elmondta: "jóllehet a hatékony válságkezeléshez szükséges a német-francia tandem, nem elégséges egy 27 tagállamú Európai Unióban". Leszögezte: "Európának több központra van szüksége, és Olaszország egyike ezeknek a központoknak".

A Merkel-Sarkozy-Monti hármas még január 20-án Rómában tart megbeszélést a január 30-i európai tanácsi értekezlet előtt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!