Az AI - hétfői közlése szerint - ez ügyben levélben fordult az EU központi javaslattevő-végrehajtó intézményéhez. Ebben bírálta, korlátozó jellegűnek minősítette a magyar médiajogi szabályozást, és hangot adott azon véleményének, hogy az fenyegetést jelent Magyarországon a véleménynyilvánítási szabadságra nézve.
"A Bizottságnak végre komolyan kell foglalkoznia a magyar kormánnyal, és ragaszkodnia kell az alapvető jogok tiszteletben tartásához, ami az EU-tagság alapját képezi" - nyilatkozott Nicolas Beger, az Amnesty európai igazgatója. Szerinte itt az ideje, hogy az EU értékelje a magyar alkotmányt emberi jogi szempontból, és "megtegye a szükséges lépéseket az EU-szerződés 7. cikke alapján".
Az igazgató által említett 7. cikk arról az eljárásról szól, amelynek nyomán az unió valamely tagországának akár a szavazati jogát is fel lehet függeszteni, az EU alapértékeinek megsértésére hivatkozva. Ehhez azonban a tagállamok túlnyomó részének egyetértése, valamint az Európai Parlament minősített többsége szükséges.