Afganisztán: maradnak és mennek is a német katonák

Megadta a német törvényhozás alsóháza, a Bundestag a kormánynak a kért új felhatalmazást az afganisztáni küldetés folytatásához, a megújított mandátum alapján Berlin megkezdheti a német fegyveres erők kivonását az ázsiai országból.

  • MTI MTI
Afganisztán: maradnak és mennek is a német katonák

A csütörtöki szavazáson a konzervatív-liberális kormánykoalíció frakciói mellett az ellenzéki szociáldemokraták és Zöldek képviselőinek nagy része is támogatta a javaslatot. A döntéssel a Bundestag 2013 januárjáig hatalmazta fel a kormányt az afganisztáni küldetés folytatására. A 2001-ben kezdődött művelet történetében először Németország kivon csapatokat Afganisztánból. Az országban maximálisan állomásoztatható katonák száma a jelenlegi 5350-ről az első lépésben 4900-ra csökken, 2013 elejéig pedig a biztonsági helyzet alakulásának függvényében egészen 4400-ig csökkenhet tovább. 

A NATO parancsoksága alatt álló nemzetközi erőhöz (ISAF) Németország járult hozzá a harmadik legnagyobb kontingenssel, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia után. Berlin évente nagyjából egymilliárd eurót költ a műveletre, amelynek célja a tálibok uralma alól felszabadult Afganisztán stabilizálása. A nemzetközi erők a tervek szerint 2014-ig vonulnak ki az országból.

 

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Míg Magyar Péter ígérget, Orbán Viktor osztogat és fenyeget

Kormányzóképes erőként igyekezett látni és láttatni magát hétvégi, nagykanizsai kongresszusán a Tisza Párt, amelynek már a választási programja is körvonalazódik. A kormány sem tétlen azonban, friss ígéreteivel pedig nyilvánvalóan a választási eredmény befolyásolása a cél.