szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kína kénytelen volt az ENSZ Biztonsági Tanácsában (BT) vétójogával élni Szíriával kapcsolatban, mivel olyan határozattervezet került a testület elé, amelynek tartalmában nem volt egyetértés a felek részéről - indokolta a döntést a kínai külügyinisztérium szóvivője hétőn.

Liu Vej-min (Liu Weimin) szerint a szavazásra még azelőtt került sor, hogy a javaslattal kapcsolatos eltérő álláspontok közelebb kerültek volna. "Az effajta gyakorlat nem segít fenntartani az egységet és az ENSZ BT tekintélyét, továbbá az ügyek megfelelő rendezését sem segítik elő" - vélte. Kína álláspontja szerint a határozattervezet indokolatlan nyomást helyezett a szíriai kormányra, és megelőlegezte a Szíriában egymással szembenálló felek közötti bárminemű párbeszéd eredményét. A szóvivő visszautasította, hogy Peking Bassár el-Aszad kormányát támogatná, s azt mondta: Kína nem védelmez a kérdésben senkit, és nem is helyezkedik szembe mással. 

Megerősítette, hogy országa továbbra is konstruktív szerepet kíván játszani az erőszak megszüntetésében, de azzal kapcsolatban, hogy Peking Moszkvához hasonlóan küldöttet menesztene Damaszkuszba, nem rendelkezett információval. A kínai média a vétót támogató hangnemben jelentetett meg kommentárokat, szerkesztőségi cikkeket, amelyek egy részéből kiderült: Líbia példája - vagyis a Tripolit elítélő határozat, majd a NATO beavatkozása - tántoríthatta el a kínai vezetést egy olyan határozat elfogadásától, amely úgy értelmezhető, hogy "felhatalmazást ad egy kormány leváltására". 

A Global Times (GT) című lap leszögezi, hogy a nyugati hatalmak képesek leváltani kisebb országok kormányát, különösen, ha az súlyos belföldi kihívások előtt áll. A cikk ugyanakkor a "semleges" álláspont, a "be nem avatkozás elve" melletti kiállás folytatása mellett száll síkra azzal, hogy a kínai diplomáciának pragmatikusan, az ország érdekeit szem előtt tartva kell fellépniük. Ha szükséges, csakúgy mint Líbiában, a kapcsolatot a szíriai ellenzékkel is időben felvéve - javasolja a GT szerzője.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!