szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Egy isztambuli bíróság szabadon engedett hétfőn négy újságírót, akiket azzal vádoltak, hogy részt vettek a török kormány megdöntésére irányuló összeesküvésben.

Az újságírók ügyét a sajtószabadság lakmusztesztjeként tartják számon Törökországban. Nedim Sener és Ahmet Sik oknyomozó újságírókat több mint egy év után engedték el, tíz másik újságíróval együtt tartották fogva őket. A vád szerint a média segítségével akarták megdönteni a Recep Tayyip Erdogan kormányát.

Az eljárás ráirányította a figyelmet a törökországi véleményszabadsággal kapcsolatos aggodalmakra: több tucat újságíró ül börtönben terrorizmus vádjával, az ankarai kormány pedig nemzetközi bírálatok célpontjává vált. A bírálók szerint a kormány arra használja fel az Ergenekon néven elhíresült állítólagos összeesküvést, hogy elhallgattassa ellenfeleit.

Az Ergenekon-perben körülbelül 400 személyt állítottak bíróság elé az illegális hálózatban való részvétel vádjával. A letartóztatott újságírók közül hatan továbbra is börtönben vannak, köztük Yalcin Kücük publicista és Söner Yalcin, az Oda tévécsatorna tulajdonosa. Az Ergenkon-hálózat az ügyészség szerint katonai államcsíny végrehajtásának céljával alakult 2003-ban.

Bülent Arinc miniszterelnök-helyettes elégedettségét fejezte ki a bíróság döntésével összefüggésben. "Szomorú volt börtönben látni" az újságírókat - mondta egy sajtókonferencián, amit a televízió közvetített.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!