szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Velencei Bizottság kifejtette véleményét a magyarországi alkotmányos változásokról, és e vélemény elítélő – áll az Economist pénteki elemzésében, amely Magyarország esetében azért is jelentőséggel bír, mert megállapításai bekerülnek az uniós jogszabályok magyarországi betartásáról kialakítandó brüsszeli értékelésbe. A Wall Street Journal is a magyar lehetőségekről ír.

Magyarország "20 milliárd eurós" készenléti hitelt szeretne kapni az IMF-től, de ezt "az EU-nak is alá kell írnia", Thornbjorn Jagland, az Európa Tanács főtitkára pedig "szoros kapcsolatban áll" José Manuel Barroso EU-bizottsági elnökkel – vélte a lap, majd visszautalt Orbán Viktor miniszterelnök március 15-i "izzó hangvételű" beszédére.

Az Economist szerint ugyanakkor Orbán Viktor és kormánya a színfalak mögött engedékenyebb, és más hangon szól "a lojális tömegekhez", mint a brüsszeli "öltönyös emberekhez".

A Wall Street Journal európai kiadásának (WSJE) cikke szerint miután a hidegháború alatt Kádár János bevezette a szabadpiaci gazdasággal kísérletező, a totalitárius diktatúrát fokozatosan lazító "gulyáskommunizmust", most gulyásdemokrácia van születőben: parlamentáris kormányzás, erős központosított ellenőrzéssel és egypárti uralmi elemekkel.

A harcos kijelentések a békemenet résztvevőinek szólnak?
Stiller Ákos

A szerző meglátása szerint a fő nyomás, ami a Fideszre nehezedik a törvényalkotási hiperaktivitás újragondolása érdekében, pénzügyi jellegű. Úgy vélekedett ugyanakkor, hogy a piacoknak valószínűleg igazuk van, amikor az IMF-megállapodás létrejöttére számítanak – megjegyezve, hogy az EU-nak nem érdeke még egy tagországát gazdasági szabadesésbe taszítania –, Orbán Viktor miniszterelnök pedig alighanem érintetlenül megőrzi legtöbb reformját.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!