szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szlovén választópolgárok elutasították az új családjogi törvényt a vasárnapi népszavazáson: 55 százaléknyian szavaztak nemmel, és 45 százaléknyian igennel. A részvételi arány alacsony, 26 százalékos volt.

A törvényt - amely alapjaiban változtatta meg az 1976-os jogszabályt - a mostanit megelőző balközép kormány alkotta meg, és 2011 júniusában fogadta el az akkori parlament. A jogszabály bővítette a gyermekjogokat, és az alkotmánybíróság döntése alapján megadta csaknem ugyanazokat a jogokat a homoszexuális pároknak, mint a heteroszexuálisoknak, így az örökbefogadás jogát is. A jogszabályt azonban élesen ellenezte a katolikus egyház és a konzervatív körök. A referendumot egy konzervatív állampolgári kezdeményezés kényszerítette ki a szükséges 40 ezer aláírás összegyűjtésével. 

A szlovén törvények szerint a parlament egy évig nem hozhat olyan törvényt, amely ellentétes a népszavazás eredményével. Andrej Vizjak családügyi és szociális miniszter bejelentette, hogy minisztériuma egy év múlva benyújt egy olyan törvényjavaslatot, amely társadalmi kompromisszumra törekszik. Vizjak annak tulajdonította a törvény népszavazási elutasítását, hogy azt annak idején nem konszenzussal fogadta el a parlament. Ezt az előző kormány és a parlament hibájául rótta fel. 

Vizjal elődje az előző kormányban, Ivan Svetlik úgy véli: a törvényben csak a homoszexuális párokra vonatkozó tételek váltak vitatottá, minden mást elfogad a társadalom többsége.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!