szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem írja ki a szlovák államfő a szlovák nyelv kizárólagos használatáról szóló népszavazást, mert az azt célzó petíció aláírásainak egy része érvénytelennek bizonyult - erősítette meg az államfő szóvivője csütörtökön. A voksolást a Szlovák Nemzeti Párt kezdeményezte.

"Az ellenőrzés lefolytatását követően az államfői hivatal megállapította, hogy 361 117 aláírást tartalmazott a petíció. Ezek közül 336 629 volt hiteles és 24 488 érvénytelennek bizonyult" – mondta Marek Trubac. A szóvivő hozzátette: a szlovák alkotmány alapján a népszavazás kiírásához 350 ezer támogató aláírásra van szükség.

A Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt arról szeretett volna népszavazást kiíratni, hogy Szlovákiában a szlovák legyen az egyetlen hivatali nyelv.

A petíciós íveket Ján Slota és pártjának tagjai három nappal az előrehozott parlamenti választások előtt, március 7-én adták le a szlovák államfői hivatal iktatójában. A vonatkozó szabályozás szerint Szlovákiában az aláírások iktatása után a köztársasági elnöknek 30 napon belül ki kellett volna írnia a népszavazást.

Szlovákiában 1999-ben már volt példa egy hasonló kezdeményezésre, de az akkori államfő, Rudolf Schuster elutasította a népszavazás kiírását. A mostani petícióval kapcsolatban több jogász is úgy vélte, hogy ilyen kérdéssel alkotmányba ütköző lenne népszavazást kiírni. Az alaptörvény 93. cikkelye kimondja ugyanis, hogy alapvető szabadságjogokról tilos népszavazást tartani. Az alkotmány értelmében pedig e jogok közé tartozik a kisebbségi nyelvek hivatalos érintkezésben való használata is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!