Videó: elindult az első magánűrhajó

Elindították a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az első magánűrhajót kedden a floridai Cape Canaveral-i űrközpontból.

  • MTI MTI
Videó: elindult az első magánűrhajó

A Dragont egy Falcone-9 hordozórakéta emelte a magasba, helyi idő szerint még napfelkelte előtt. Az indítást korábban többször elhalasztották. Az űrállomáson tartózkodó asztronauták közül kettő robotkarral fogja majd be a szerkezetet előreláthatólag pénteken, miután a Dragon csütörtökön megközelíti az ISS-t. Az űrhajó előbb 2,5 kilométeres közelségbe kerül a ISS-hez, majd repülési manővereket végez. Az amerikai űrkutatási hivatal ezt követően adja ki az engedélyt a Dragon csatlakoztatására. 

A SpaceX (Space Exploration Technologies Corp.) amerikai cég gyártmánya mintegy 500 kilogrammnyi hasznos terhet visz a Föld körül átlagosan 350 kilométer magasságban keringő űrbázisra, de a mostani útnak az a  lényege, hogy a Dragon - egyelőre csak teherűrhajóként - kipróbálja az utat oda és vissza.A Dragon két hetet tölt majd az űrállomáshoz csatlakoztatva. Ez idő alatt az ISS legénysége kipakolja a rakományt. Ezt követően  a magán-teherűrhajót mintegy 600 kilogramm hasznos teherrel ugyancsak a robotkar segítségével választják le, hogy utána visszatérjen a Földre, Kalifornia partjaitól nem messze a Csendes-óceánba csobbanva. 

 

A SpaceX  egyike azoknak az amerikai magáncégeknek, amelyek azért versengenek, hogy a NASA űrsikló-flottájának tavalyi "nyugdíjazása" után elsőként építsenek meg egy olyan űrhajót, amely képes rakományok, majd emberek  biztonságos eljuttatására az ISS-re. 

A NASA az űrrepülőgépek  kivonása után a magánszektorhoz fordult segítségért, több százmillió dollárral támogatva annak  fejlesztéseit. A lehetőséggel élni kíván a Sierra Nevada, a Blue  Origin, az Orbital és a Boeing is. A riválisok közül a SpaceX volt  az első, amely 2010 december 9-én képes volt űrhajót Föld körüli pályára állítani, majd onnan biztonságosan visszahozni. 

A 6 tonna tömegű, 5,9  méter hosszú és 3,6 méter átmérőjű  Dragon a közeljövőben teherűrhajóként fog szolgálni. Jelenleg orosz, európai és japán teherűrhajók szolgálják ki az ISS-t.  A SpaceX tervei szerint 2014-ben már embereket is szállíthat a Dragon a Nemzetközi Űrállomásra.

Minden idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül Magyar Péter, de kockázatos vállalás a Tisza-előválasztás

Minden idők legnagyobb ellenzéki erődemonstrációjára készül Magyar Péter, de kockázatos vállalás a Tisza-előválasztás

Jó eséllyel simán lekörözi majd a Tisza Párt ősszel startoló előválasztása nemcsak a hasonló, 2021-es ellenzéki akció 663 ezres adatát, de még a Nemzet Hangja szavazás 1,1 millió résztvevővel beállított saját rekordját is. A megvalósítás logisztikai rémálom lesz komoly buktatókkal, ráadásul a siker mellett politikai veszélyekkel is járhat.