Vagyim Koval elmondta: a rakétát az észak-oroszországi Pleszeck űrrepülőteréről lőtték fel, és a gyakorlótöltete eltalálta a célpontot, amelyet egy kamcsatkai lőtéren jelöltek ki, az ország távol-keleti részében.
A kísérlet célja az volt, hogy igazolják azokat technológiai eljárásokat, amelyeket a rakéta kifejlesztésében alkalmaztak. Emellett ellenőrzik a hordozóeszköz üzemképességét és találati pontosságát – tette hozzá.
Ezzel a rakétatípussal tavaly szeptember 27-én sikertelen kísérletet hajtottak végre: a hordozóeszköz a starthelytől 10 kilométerre lezuhant.
A mostani kísérlet során a szilárd hajtóanyagú rakétát mozgatható indítóállásból lőtték fel. Egy rakétaszakértő az Interfax orosz hírügynökségnek azt mondta: a prototípust a mostani tesztrepülésen nyert műszaki adatok alapján tökéletesítik. Az új haceszközt a Topol-M típusú hadászati rakétát alapul véve fejlesztik ki. Külön-külön célba juttatható robbanótöltetekkel rendelkezik majd, ezért kevésbé tudják megsebezni a rakétaelhárító rendszerek.
Orosz források szerint az új rakétafejlesztéssel Moszkvának az a célja, hogy olyan eszköz birtokába jusson, amellyel képes ellensúlyozni a NATO által Európába telepítendő rakétapajzs hadászati jelentőségét.
Oroszország bírálja a NATO rakétaelhárító védelmi rendszerét, amely teljes egészében 2018-2020-ra épül ki. Oroszország nemzetbiztonságára veszélyesnek tartja, mert szerinte a NATO rakétavédelmi rendszere gyengíti hadászati elrettentő erejét.