szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM) "felháborítónak és egyben aggasztónak tartja", hogy a pozsonyi főügyészség a szlovák kormány tavalyi bocsánatkérése ellenére még mindig ragaszkodik ahhoz, hogy Malina Hedviget gyanúsítottként kezelje - reagált a tárca arra a hírre, hogy a korábban megtámadott magyar lányt elmeorvosi vizsgálatra küldték.

Pszichiátriai vizsgálatra idéztette be Malina Hedviget az ellene folyó nyomozást vezető ügyész - adta hírül az Új Szó szlovákiai magyar napilap pénteken. A június 5-én esedékes vizsgálat során az elmeorvosi szakértőknek azt kellene vizsgálniuk, hogy milyen elmeállapotban volt Hedvig az őt ért támadás, majd az azt követő kihallgatások idején.

A hírre közleményben reagált a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM). A Nemzetpolitikai Államtitkárság felháborítónak és egyben aggasztónak tartja, hogy a pozsonyi főügyészség a szlovák kormány tavalyi bocsánatkérése ellenére még mindig ragaszkodik ahhoz, hogy a magyar beszéde következtében támadás áldozatává vált egykori diáklányt hamis tanúzás miatt gyanúsítottként kezelje.

"Nem értjük, hogy közel hat év elteltével miért nem célja a vizsgálatnak a támadás valós körülményeinek felderítése? Miért csupán az áldozat további gyanúsítgatása, zaklatása, illetve személyén keresztül közvetve a magyar kisebbség megfélemlítése zajlik?" - olvasható a közleményben. "Elvárjuk a Szlovák Főügyészségtől, hogy a többszörösen meghurcolt egykori diáklányt ne tegye újból és újból a politikai játszmák játékszerévé" - tette hozzá a tárca közleménye.

Malina Hedvig ügye 2006. augusztus 25-én kezdődött, amikor az akkor 23 éves diáklányt Nyitrán két bőrfejű megverte, a lány vallomása szerint azért, mert magyarul beszélt. Robert Fico akkori kormányfő és belügyminisztere, Robert Kalinák azonban nyilvánosan megvádolták őt azzal, hogy az eset nem történt meg, vagy nem úgy ahogy elmondta, s ezért 2007 májusában hamis tanúzás vádjával a hatóságok eljárást indítottak ellene.

Miután a rendőrség lezárta Hedvig megverésének ügyét - azt állítva, hogy az eset meg sem történt -, Malina Hedvig 2007 novemberében panasszal fordult az Európai Emberi Jogi Bírósághoz. A strasbourgi bíróság döntése alapján 2011 őszén Iveta Radicová kabinetje a peren kívüli megbékélést választotta és jóvá is hagyta az erről szóló megállapodást, amit Hedvig is elfogadott.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!