szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nem sikerült közös nevezőre jutni a szíriai konfliktus ügyében – ezt közölte Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnöke hétfőn, miután Szentpéterváron, az Oroszország-Európai Unió csúcstalálkozó keretében tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.

Rompuy elmondta: nem sikerült rávennie Putyint arra, hogy keményebben lépjen fel a damaszkuszi vezetőkkel szemben. Rompuynek és José Manuel Barrosónak, az Európai Bizottság elnökének ugyanakkor sikerült megszereznie az orosz államfő támogatását a pénzügyi válság elleni küzdelemhez.

Az Európai Tanács elnöke a csúcstalálkozó után kijelentette, hogy az uniós tagországok alapvetően nem tehetőek felelőssé a világgazdaság lelassulásáért. Szerinte év végére növekedés várható és az Európai Unió le tudja győzni a válságot.

Közös sajtóértekezletükön Vlagyimir Putyin elismeréssel nyilatkozott az unió elszántságáról és professzionalizmusáról. "Bennünket ez arról győz meg, hogy nem üres szavakról, hanem felépített, átgondolt politikáról van szó" - mondta.

Az orosz államfő kijelentette: "egyetértek Van Rompuy úrral, hogy ha váratlan dolog is történik, optimista az előrejelzés. Nálunk is. Készen állunk minden módon hozzájárulni ehhez a folyamathoz (az eurozóna válságának leküzdéséhez), mivel érdekeltek vagyunk ebben."

Reméljük, hogy eurózónabeli barátainknak sikerül felülkerekedniük a nehézségeken - tette hozzá az orosz vezető. Hangsúlyozta: "bármi is történjék, Oroszország nem vár komoly megrázkódtatásokat, és képes arra, hogy operatívan reagáljon, bárhogy is alakuljanak az események".

José Manuel Barroso úgy vélte: az Oroszország-Európai Unió csúcstalálkozó megerősítette a kapcsolatok szorosabbá tételének szándékát Moszkva és Brüsszel részéről egyaránt. Az Európai Bizottság elnöke elmondta, hogy a Moszkva és Brüsszel kapcsolataiban vitás kérdésnek minősülő harmadik energiacsomagról a felek készek a konstruktív tárgyalások folytatására. Hangsúlyozta: "az orosz üzemeltetők több mint üdvözlendőek az európai integrált energiapiacon."

Az Európai Parlament 2009-ben fogadta el az energiatermelési és a szállítási tevékenység szétválasztását előíró úgynevezett harmadik energiacsomagot. Az orosz cégeket a szabályozás - álláspontjuk szerint - hátrányosan érinti.

Vlagyimir Putyin az uniós vezetőkkel közös sajtótájékoztatón politikai foglyokat érintő kérdésre válaszolva kissé ingerülten kijelentette: "bárhol járok, ugyanaz a kérdés merül fel, elsősorban Hodorkovszkij úr sorsa. Mint ismeretes, az  Emberi Jogok Európai Bírósága rögzítette, hogy Hodorkovszkij úr bűnügyében és ítéletében nincs politikai motiváció".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!