szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Atlanti- és a Csendes-óceánt összekötő újabb hajózócsatorna megépítését javasolta Daniel Ortega nicaraguai elnök a közép-amerikai ország parlamentjének. Az új hajóút kiegészítené a közeli Panamában 1914 óta működő Panama-csatorna mára szűkössé vált kapacitását.

A javaslatot Paul Oquist elnöki tanácsadó ismertette a törvényhozás vezetőivel. Ez a házbizottság dönt majd arról, hogy a javaslatot mikor bocsássák szavazásra a nicaraguai parlamentben, ahol Ortega Sandinista Nemzeti Felszabadítási Frontja (FSLN) kétharmados többséggel bír.

"A nicaraguai nagy csatorna megépítése mindig is szerepelt a nicaraguai nép tervei között" - hangoztatta Oquist a sajtó képviselői előtt. Az elképzelés támogatói az 1700-as évek óta azzal érveltek, hogy az ország alacsony tengerszint feletti magassága kiválóan alkalmas az Atlanti- és a Csendes-óceánt összekötő csatorna megépítésére.

A javaslatban legalább hat lehetséges nyomvonal szerepel, és a terv szerint naponta 6,6 millió köbméter vizet kellene felhasználni a vízi út működtetéséhez. "Erre a projektre szüksége van az egész emberiségnek, Közép-Amerikának és Nicaraguának is" - mondta az elnöki tanácsadó, hozzátéve, hogy Brazília, Kína és Oroszország máris érdeklődik a terv iránt.

Csak a műszaki tervezés, a megvalósíthatósági tervek és környezeti hatástanulmányok elkészítése is mintegy 350 millió dollárba (több mint 80 milliárd forintba) kerülhet.

A nicaraguai elnök idén februárban az úgynevezett bolivári szövetség (ALBA) csúcstalálkozóján már beszélt erről a tervről. Ortega azzal érvelt a projekt gazdasági életképessége mellett, hogy "még a Panama-csatorna kiszélesítésével sem elégíthetőek ki a nemzetközi teherhajózás növekvő igényei".

Mint mondta, a terv finanszírozásában elsősorban a latin-amerikai és karibi országokra, az ALBA országaira, valamint Kínára és Brazíliára számítanak.

Az ALBA az amerikai szabadkereskedelmi szövetség baloldali alternatívájaként alakult meg, jelenleg többek között Venezuela, Ecuador, Bolívia és Nicaragua a tagja. Managuai kormányzati tisztségviselők azt mondták, hogy ha a Nicaragua-csatorna megépítését jóváhagyja az ország parlamentje, olyan csatornatársaságot hoznának létre, amelyben Nicaragua ellenőrző többséggel bír.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!