szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mégis egy dingó ragadta el 1980-ban azt a kilenchetes csecsemőt Ausztráliában, akinek eltűnése miatt korábban az édesanyát ítélte el a bíróság gyilkosság vádjával – tette közzé kedden egy ausztrál halottkém. A most lezárult szakértői vizsgálat már a negyedik volt a 32 éve kipattant ügyben, amely világszerte megosztotta a közvéleményt és amelyről filmet is forgattak már Meryl Streep főszereplésével.

Egy 32 éves rejtélynek vetett véget az ausztrál Darwinban kedden ismertetett halottkémi jelentés, amely szerint mégis egy dingó – azaz egy vadkutya – a felelős a kilenchetes Azaria Chamberlain 1980-as eltűnéséért – közölte a Reuters.

Az AP beszámolója szerint a vizsgálat eredményének bejelentésekor a korábban az eltűnésért elítélt, majd később felmentett édesanya és volt férje is jelen volt, és mindkettejüknek könnybe lábadt a szeme. "Nagyon megkönnyebbültünk és örülünk, hogy vége van ennek a sagának" – mondta Lindy Chamberlain a bíróság épülete előtt.

Kislánya, Azaria annak idején arról a táborhelyről tűnt el, ahol együtt kempingeztek a vörös színéről és szokatlan formájáról ismert Ayers-sziklánál. A szülők kezdettől fogva azt állították, hogy egy dingó ragadta el a gyereküket, de az eset megosztotta az ausztrál közvéleményt, sokan úgy gondolták, egy dingó nem elég nagy és erős, hogy magával cipelhessen egy csecsemőt.

Egyre többen vélték úgy, hogy a szülők voltak a felelősek az esetért és kislányuk haláláért, a közvélemény a házaspár ellen fordult, voltak akik nyilvános megjelenéseikkor leköpték őket, mások dingóhangok utánzásával zaklatták éjszaka a párt a házuk előtt. A történet azután vált világhírűvé, hogy 1988-ban Sikoly a sötétben címmel megfilmesítették, és az anya szerepét az Oscar-díjas Meryl Streepre osztották.

Az ügyben most negyedszerre elvégzett halottkémi jelentés szerint azonban egyértelműek a bizonyítékok arra vonatkozóan, hogy a kislányt egy vagy több dingó vihette el a táborhelyről. Ez az eredmény összecseng a legelső, 1981-ben elvégzett vizsgálatéval, bár az akkor arról is beszámolt, hogy valaki hozzányúlhatott a csecsemő ruhájához is, amelyet távolabb meg is találtak a sivatagban.

A második vizsgálat azzal zárult, hogy gyilkosságért vádat emeltek Azaria édesanyja ellen, aki az ügyészek szerint egy körömollóval vágta el Azaria nyakát úgy, hogy azt dingótámadásnak lehessen feltüntetni. Kényszermunkára és életfogytiglani börtönbüntetésre ítélték Lindyt, de három évvel később felmentették, mert újabb bizonyítékra bukkantak az ügyben.

A csecsemő kabátját ugyanis egy dingófészek közelében találták meg, ami magyarázatot adott a többi ruhadarabbal kapcsolatos korábbi bizonytalanságokra és cáfolta az idegenkezűség gyanúját. Ezután egy harmadik vizsgálatot is elvégeztek, de ebben nem tudták megállapítani a halál okát. A legutóbbi, negyedik vizsgálat azonban már felhasználta a dingótámadásokkal kapcsolatban azóta összegyűlt tapasztalatokat is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!