szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Újabb határozatban bírálta élesen a szíriai kormányt az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa (EJT), amely egyúttal felszólította a szembenálló feleket az erőszak beszüntetésére. A genfi székhelyű szervezet pénteken elfogadott határozatában nemzetközi vizsgálatot sürgetett a Szíriában elkövetett bűntettek feltárására.

"Ezzel a tanács üzenetet küld a folytatódó és mélyülő válság áldozatainak" - jelentette ki az Emberi Jogi Tanács uruguayi elnöke, Laura Dupuy Lasserre. A testület nyári ülésszakának utolsó napján Oroszország kezdeményezésére szavaztak az Egyesült Államok és Törökország által beterjesztett határozati javaslatról. A 47 tagú testületben 41-en igennel, három ország - Kína, Oroszország és Kuba - nemmel voksolt, további három állam pedig tartózkodott. A többség nem támogatta azt az orosz javaslatot, hogy a dokumentum végső szövegébe belekerüljön az, hogy a Tanács "minden szíriai terrorcselekményt elítél".

"A határozat elfogadása módot nyújt arra, hogy kimutassuk szolidaritásunkat a szíriai néppel" - mondta Eileen Chamberlain Donahoe nagykövet, az Egyesült Államok képviselője az EJT-ben.

A dokumentum üdvözli, hogy a június 30-án szintén Genfben tartott nemzetközi tanácskozáson a nagyhatalmak, Törökország és az Arab Ligát képviselő országok meg tudtak egyezni a szíriai politikai átmenet alapelveiről, amelyek szerint Szíriában a jelenlegi vezetés és az ellenzék részvételével átmeneti kormányt kell létrehozni.

A határozat elítéli "az emberi jogok nyilvánvaló, általános és módszeres megsértését Szíriában", a kormányközeli milíciák által elkövetett bűnöket, és azt, hogy a hatóságok "válogatás nélkül veszik célba a polgári lakosságot", többek között gyerekeket is. A Szíriában elkövetett bűnök feltárására a határozat független vizsgálat lefolytatását javasolja, hogy a felelősöket, akiket akár emberiesség elleni bűnökkel is megvádolhatnak, bíróság elé lehessen állítani.

A szíriai konfliktus kezdete óta a szervezet már több olyan határozatot is elfogadott, amelyben elítélte az erőszakot és független vizsgálatot követelt, de ezek nem hoztak eredményt. Az EJT tavaly augusztusban vizsgálóbizottság felállításáról is döntött, de a testület mindezidáig nem kapott engedélyt, hogy Szíriába utazhasson. Egyedül a bizottság brazil elnöke kapott vízumot. Paulo Sergio Pinheiro június második felében a szíriai kormány több magas rangú tisztségviselőjével is tárgyalt Damaszkuszban. Legutóbbi jelentésében a testület megállapította, hogy a szíriai válság immár jogi nyelven úgynevezett "nem nemzetközi fegyveres konfliktus", vagyis polgárháború.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!