szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az európai uniós tagállamokból származó 15-20 ezer roma sorsát próbálja megoldani a kormány Franciaországban. Jean-Marc Ayrault miniszterelnök szerda délutánra hívta össze több miniszterét, közöttük Manuel Valls belügy- és Cécile Duflot lakásügyi minisztert. Később a roma szövetségek képviselőit, majd ismét a belügyminisztert fogadja.

Az illegális roma táborok felszámolásában Manuel Valls "szigorúsága" megdöbbentette a baloldal egy részét és a Romeurope szervezetbe tömörült szövetségeket, amelyek az átköltöztetés megoldatlansága miatt amúgy is hatástalannak tartják az intézkedéseket.

"Most normálisabb álláspontra kell helyezkedni, az alapvető kérdésekről kell tárgyalni" – mondta a Romeurope egyik szóvivője, Malik Salemkour.

Nicolas Sarkozy konzervatív köztársasági elnök "bajkeverőknek" nevezte a romákat egy grenoble-i konferencián 2010 nyarán. Az állásfoglalás miatt Franciaországot az etnikai kritériumok alapján történő megbélyegzés miatt aggódó Európai Unió megfigyelés alá helyezte.

A legutóbbi kilakoltatások miatt az Európai Bizottság augusztus 10-én megerősítette ezt az intézkedését Franciaországgal szemben, amely vállalta, hogy augusztus végére garanciákat nyújt az "önkényes kiutasítások és diszkriminatív bánásmód ellen".

Cécile Duflot szerint a szerdai ülés célja egy "Európában példaértékűnek számító, a romák franciaországi jövőjére vonatkozó politika kidolgozása, ahelyett, hogy ujjal mutogatnának rájuk, mint az előző kormány idején".

Nyolc európai ország – közöttük Franciaország – továbbra is korlátozó intézkedéseket alkalmaz például a munkavállalás területén a bulgáriai és romániai – többségükben roma – állampolgárokkal szemben. Csak olyan területeken vállalhatnak munkát, ahol munkaerőhiány van (építőipar, vendéglátás, karbantartás), a prefektúra engedélyére van ehhez szükségük, és a munkáltatójuknak adót kell fizetnie utánuk a bevándorlási hivatalnak.

Martine Aubry, az észak-franciaországi Lille szocialista polgármestere azt szeretné, hogy az állam mérje fel, milyen telkeken és helyiségekben lehetne elhelyezni a kitelepített romákat.

Saimir Mile, a Romák Hangja nevű szövetség elnöke felszólította a hatóságokat: tekintsék a romákat az integráció szereplőinek, szerinte ugyanis ez a megközelítés lehet a siker záloga.

Manuel Valls múlt héten úgy foglalt állást, hogy a valódi megoldás az lenne, ha a romák "származási országai alapvetően megváltoztatnák politikájukat, amellyel évtizedek óta hátrányosan megkülönböztetik a lakosság ezen részét, emigrációra késztetve őket".

Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének tizenegy európai országban végzett és májusban közzétett felmérése szerint az ezekben az országokban élő romák kevesebb mint harmadának van állása, és 80 százalékuk él a szegénység kockázatának kitett háztartásban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!