szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Sosem látott közelségű képeket készített egy búvárcsapat a bojtosúszójú halról, arról az élőlényről, amely túlélte a dinoszauruszokat.

A National Geographic című folyóiratban megjelenő fotóriport számára nemrég egy speciális kiképzésben részesült búvárcsapat merült alá a dél-afrikai Sodwana-öbölben egy kisebb Latimeria közösség élőhelyére, így sikerült sosem látott közelségű képeket készíteniük a bojtosúszójú halról – írta a Der Spiegel című német lap internetes kiadása.

A National Geographic fotói itt láthatók.

A faj a Földet ért csapásokat az óceánok mélyén élte túl földtörténeti korokon át. Latin nevét (Latimeria chalumnae) felfedezőjének köszönheti: Marjorie Courtenay-Latimer, a dél-afrikai East London Városi Tengeri Múzeumának vezetője 1938-ban talált egy halászhálóban a kréta kor végén kipusztultnak hitt bojtosúszójú hal egy példányára.

Azóta továbbiak kerültek elő az Indiai-óceán több vidékéről is. Pontos egyedszámuk ismeretlen – ezer vagy akár tízezer is rejtőzhet a feneketlen mélységekben.

Mivel a bojtosúszójú halak legszívesebben a tenger mélyén tartózkodnak, eddig elsősorban tengeralattjárókból vagy távirányítású víz alatti járművek fényképezték őket. 1987-ben így készültek az első fényképek természetes közegükben úszkáló bojtosúszójú halakról.

Búvároknak első ízben 2000-ben sikerült lencsevégre kapniuk az őshalat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!