Becsapódást figyelt meg a Jupiteren egy amatőr csillagász

Újabb "sebhely" keletkezett a Jupiteren, amelybe kisbolygó vagy üstökös csapódhatott be, az ütközést egy amerikai amatőrcsillagász figyelte meg hétfőn, szeptember 10-én.

  • MTI MTI
Becsapódást figyelt meg a Jupiteren egy amatőr csillagász

A fényes felvillanást Dan Peterson jelentette a Wisconsin állambeli Racine-ból. Naprendszerünk legnagyobb bolygóját figyelte meg épp a becsapódáskor - olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.

"Mindössze 1,5-2 másodpercig tartott a fényes felvillanás" - magyarázta az amerikai amatőrcsillagász, hozzátéve, kezdetben nem lehetett tudni, hogy a becsapódás ugyanúgy "sebet ejt-e" a Jupiteren, mint történt ez például a Shoemaker-Levy 9 üstökössel, amelyet az óriásbolygó árapályereje szaggatott szét. Húsznál több darabra tört, maradványai 1994 júliusában a bolygó déli féltekéjén csapódtak be másodpercenként 60 kilométeres sebességgel, látható nyomokat hagyva a felszínen.

2009 júliusában szintén amatőr csillagászok észleltek a Jupiter felszínén egy Csendes-óceán méretű "sebhelyet", amelyet egy aszteroida becsapódása okozott. Két további becsapódást 2010-ben regisztráltak.

 

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.