szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Kaptak diplomáciai biztosítékot a magyar hatóságok Azerbajdzsántól arra, hogy Ramil Safarov átadása után hazájában folytatja büntetése letöltését - olvasható a Külügyminisztérium pénteki közleményében. A tárca az MSZP-s Kovács László pénteki sajtótájékoztatójára reagált. A volt külügyminiszter szerint a magyar kormány nem kért és nem kapott garanciát arra, hogy Safarov nem kap kegyelmet hazájában.

Kovács László, az Országgyűlés külügyi bizottságának MSZP-s alelnöke pénteken a Külügyminisztériumban betekintett az azeri katonatiszt átadásával kapcsolatos iratokba. Után újságíróknak azt mondta: a magyar kormány nem kért és nem is kapott garanciát arra, hogy Ramil Safarov nem részesül kegyelemben a hazájában. Azerbajdzsán azt vállalta ugyanis, hogy nem alakítja át az ítéletet, de az elnöki kegyelem lehetőségéről nem szólt a tájékoztatás – tette hozzá.

Kovács László szerint a magyar kormány így nem vádolhatja Azerbajdzsánt egy nemzetközi egyezmény megsértésével, csak azzal, hogy az Európa Tanács vonatkozó egyezményének szellemiségét sértette meg.

A Külügyminisztérium cáfolta Kovács László állításait, és azt írták a délutáni közleményben: álláspontjukat támasztja alá az Európai Parlament csütörtöki határozata is.

A határozat, amelyhez megvizsgálták az eset körülményeit és a fontosabb dokumentumokat, egyértelműen más álláspontot foglal el, mint Kovács László - emelték ki. Hangsúlyozták: az EP véleménye szerint a Safarovnak adott elnöki kegyelem megsérti a vonatkozó egyezmény alapján a magyar hatóságoknak adott azeri diplomáciai biztosítékokat, amelyek értelmében az elítélt büntetésének végrehajtása hazájában folytatódik.

Az EP csütörtöki állásfoglalásában elítélte Ilham Aliyev azeri államfő döntését, amellyel kegyelemben részesítette a Magyarországon életfogytiglani börtönbüntetésre ítélt férfit.

A néppárti kezdeményezésre napirendre tűzött kérdésben az EP által elfogadott végleges szövegben az szerepel: Azerbajdzsán hivatalos levélben írásos garanciát adott arra, az átadott elítélt büntetését nem változtatja meg, és Safarov legkorábban 25 év elteltével szabadulhat.

Az elfogadott állásfoglalásban az is szerepel, Azerbajdzsán hivatalosan később tagadta, hogy erre vonatkozóan diplomáciai garanciát adott volna Magyarországnak. Ezzel kapcsolatban az EP megállapította, hogy Azerbajdzsán megsértette a magyar hatóságoknak adott diplomáciai biztosítékokat.

Az EP az állásfoglalásban tudomásul vette Orbán Viktor miniszterelnök nyilatkozatát, miszerint Magyarország a nemzetközi kötelezettségeivel összhangban járt el.

Magyarország augusztus 31-én adta át Azerbajdzsánnak az örmény katonatársa 2004-es budapesti meggyilkolásáért életfogytiglani börtönre ítélt Ramil Sahib Safarov azeri katonatisztet, akit hazájában elnöki kegyelemmel azonnal szabadlábra helyeztek. Szerzs Szargszján örmény elnök aznap bejelentette: országa felfüggeszti a diplomáciai kapcsolatokat Magyarországgal. Németh Zsolt, a Külügyminisztérium parlamenti államtitkára szeptember 2-án hivatalába kérette Azerbajdzsán budapesti nagykövetét, akit diplomáciai jegyzékben arról tájékoztatott, hogy Magyarország elfogadhatatlannak tartja Azerbajdzsán lépését.

A Safarov-üggyel kapcsolatos híreket itt olvashatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!