Gemba Koicsiró japán külügyminiszter feszült hangulatúnak nevezte az egyórás találkozót, és önmérsékletre szólította fel Pekinget. Kínai kollégája, Jang Csie-cse azzal vádolta Tokiót, hogy súlyosan megsértette Kína szuverenitását az "ősidők óta szent földnek" számító kelet-kínai-tengeri szigetek megvásárlásával.
Ez volt a legmagasabb szintű kínai-japán találkozó azóta, hogy Tokió két héttel ezelőtt megvásárolta egy magánembertől a Japánban Szenkaku, Kínában Tiaojü néven ismert szigetcsoport három tagját. A szigetek japán ellenőrzés alatt állnak, de azokat Peking és Tajpej is magáénak tartja.
A kínai külügyminiszter kijelentette: a lépés Japán II. világháborús vereségének nyílt tagadása, és Tokió magatartása "súlyos kihívás a háború utáni nemzetközi rend számára".
A japán kormány illetékese ennek ellenére jelezte: Tokió különböző csatornákon keresztül folytatni kívánja a tárgyalásokat Pekinggel. Kedden a két ország külügyminiszter-helyettesei Pekingben tárgyaltak a kérdésről, szintén sikertelenül.
A két héttel ezelőtti államosítás után Kínában körülbelül száz városban tartottak Japán-ellenes tüntetéseket, egyes megmozdulások során a szigetország állampolgárait és cégeit is megtámadták. Az erőszakos cselekmények miatt néhány napra a legtöbb japán tulajdonú gyár és bolt bezárni kényszerült Kínában.
Az általa illegálisnak tartott államosítás miatt Peking lemondta a két ország diplomáciai kapcsolatainak 40. évfordulójára rendezett ünnepséget, és több fontos kétoldalú üzleti találkozó is elmaradt.
A japán kormány szerint a szigetek megvétele belső jogi aktus volt, mivel azok eddig is az ország fennhatósága alatt álltak.
A japán külügyminiszter a szerdai megbeszélésen azt állította, hogy a kormány a további nacionalista provokációk megakadályozása céljából vette meg a szigeteket, mivel azokra Isihara Sintaró, Tokió szélsőséges kirohanásairól ismert kormányzója is szemet vetett.
Az elmúlt napok találkozói elemzők szerint azt jelzik, hogy a két ország hajlik a viszály rendezésére, de ez a kínai és japán belpolitikai helyzet miatt nehéznek ígérkezik. Pekingben a Kommunista Párt ősszel esedékes vezetőségváltására készülnek, Noda Josihiko japán miniszterelnököt és kormányát pedig súlyos kritikák érték az ellenzék részéről az ügy kezelése miatt, ezért egyik ország sem hátrálhat meg a vitában.
Eközben Tajpejben az ottani japán küldött és a tajvani külügyminiszter találkozott nem sokkal azután, hogy kedden a tajvani és a japán parti őrség vízágyúcsatába bocsátkozott a szigetek környékén. A két diplomata a Szenkaku-szigeteket körülölelő vizek feletti halászati jogok megosztásával kapcsolatos tárgyalások folytatásáról egyeztetett, de nem jutottak megállapodásra.