szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Biztonsági fenyegetést jelentenek a kínai távközlési óriások egy amerikai kongresszusi bizottság szerint.

Az amerikai kongresszus hírszerzési bizottsága szerint a kínai Huawei és ZTE vezető távközlési cégek biztonsági kockázatot jelentenek, ezért távol kell tartani őket az amerikai piactól és az amerikai kormányzat számítógépes rendszereitől. Ez derül ki annak a jelentésnek a tervezetéből, amelyet a képviselőházi testület - csaknem egyéves vizsgálódás után - a témáról készített. A dokumentumot hivatalosan hétfőn hozzák nyilvánosságra, de a szövegből már előző nap számos részlet kiszivárgott.

Eszerint a cégek nem tudtak elegendő információt nyújtani a kínai állami befolyás miatti aggodalmak eloszlatására. "Kínának vannak eszközei, van lehetősége és van indítóoka is arra, hogy ezeket a távközlési vállalatokat rosszindulatú célokra használja" - áll a tervezetben.

A vizsgálat egyebek között azon feltételezések nyomán indult, hogy a két neves cég révén a kínai hatóságok bizalmas gazdasági információkhoz juthatnak, netán számítógépes támadást készíthetnek elő. A Huawei és a ZTE tagadja, hogy bármilyen kapcsolata lenne a kínai kormányzattal. Vezetőik az amerikai bizottság előtt azt hangoztatták, hogy nem foglalkoznak politikával, kizárólag üzlettel.

A Huawei a világ második legnagyobb telekommunikációs felszereléseket gyártó vállalata, a ZTE pedig a negyedik legnagyobb mobiltelefon-gyártó. Csak a Huawei tavaly 1,3 milliárd dolláros bevételre tett szert az Egyesült Államokban. A Huawei szeptember közepén az MTI-nek küldött nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy sosem veszélyeztette az Amerikai Egyesült Államok biztonságát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!