Barack Obama elnök 48 óra alatt hat államot keres fel, de levegőbe emelkednek a Mitt Romneyt, az alelnökjelölteket és a korteskedő családtagokat szállító különgépek is. Az egymás ellen küzdő kampányszervezetek és "független" támogatóik dollármilliókat kívánnak áldozni televíziós hirdetésekre annak érdekében, hogy a finisben dűlőre vigyék végre a Fehér Házért folyó vetélkedést.
A közvélemény-kutatások szerint a verseny rendkívül kiélezett, de a tendenciák azt mutatják, hogy Romney, aki sokak meglepetésére megnyerte az első elnökjelölti tévévitát, a hónap elejétől kezdve lendületet nyert, és támogatottsága azóta felfelé ível. A legfontosabb közvélemény-kutatásokat átlagoló RealClearPolitics hétfőn - tehát még a harmadik tévévita előtt - nyilvánosságra hozott adatai szerint a republikánus kihívó 0,6 százalékponttal előzte meg riválisát.
Egyetlen választókörzeten múlhat a győzelem
Az elnök számára azonban ennél is aggasztóbb lehet, hogy a Rasmussen kedden először mért 4 pontos előnyt Romney oldalán (ennél a cégnél hónapok óta egyetlen jelölt sem vezetett 3 pontnál többel), a Gallup vasárnap közölt heti átlaga szerint pedig a volt massachusettsi kormányzó hat pontot vert Obamára.

Az utolsó tévévitán
AP / Pool-Rick Wilking
Mivel azonban az amerikai elnökválasztást nem az országosan, hanem az egyes államokban leadott szavazatok száma dönti el - ezek alapján áll majd össze a legfőbb tisztségviselőt megválasztó elektori testületet -, a kampányháború elsősorban az "ingaállamok", a "bizonytalan államok" szavazóit veszi célba.
Romney, aki a republikánus előválasztási kampány során - alapvetően az ultrakonzervatív Tea Party mozgalom gyanakvásának megnyugtatására - "szigorú konzervatívként" jellemezte magát, megpróbál a pártok között megegyezésre törekvő centristaként fellépni. Obama abban bízik, hogy a második és a harmadik tévévitában elért győzelmével maga felé tudja billenteni a mérleg nyelvét.
A sikerhez Romneynak az "ingaállamok" közül - számukat a különböző elemzések 7 és 11 közé teszik - több-ben kell győznie, mint Obamának, aki a hónap kezdetéig csaknem valamennyiben magabiztosan vezetett. A republikánusok a kampány utolsó két hetében megpróbálják megtörni az elnök "középnyugati falát", amelynek fő pillérében, Ohióban Obama előnye a korábbi kétszámjegyűről 6 százalékpontra csökkent. Mi több, a Romney-tábor számára remény csillant meg olyan, korábban bevehetetlennek tűnő államokban is, mint Pennsylvania, New Hampshire és Nevada.
A küzdelem annyira kiélezett, hogy már az a lehetőség is felmerült, hogy azt az 538 fős elektori testületbe mindössze 4 tagot delegáló, demokrata többségű Maine állam egyetlen választókörzete fogja eldönteni. Maine ugyanis Nebraska mellett az egyetlen olyan állam, amelynek elnökválasztó elektorait nem a "győztes mindent visz", hanem az arányos képviselet elve alapján választják ki. Így elvileg egy republikánus "kakukktojás" is bekerülhet a demokrata állam elektori küldöttségébe. Arra, hogy a maine-i küldöttség ne egypárti legyen, eddig még nem volt példa.